Кафедра історії та археології

Контакти
Адреса кафедри: вул. Преображенська, 6, Київ, 03037
[email protected]

Кафедра історії та археології є провідним осередком історичних та археологічних досліджень в університеті. Вона забезпечує підготовку фахівців за освітніми програмами зі спеціальностей «Історія та археологія», «Середня освіта. Історія».

Кафедра проводить наукові дослідження з історії Північного Приазов’я, починаючи від стародавніх часів до сучасності. Викладачі кафедри беруть участь в археологічній експедиції МДУ як в Україні, так і за кордоном. Кафедра тісно співпрацює з музеями, архівами, загальноосвітніми та науковими установами.

Випускники кафедри успішно здобувають наукові ступені та працюють за фахом в освітніх і наукових установах України та за її межами.

Освітні програми за якими кафедра веде підготовку
навчання та викладання
На початку діяльності Маріупольського гуманітарного коледжу 1 вересня 1991 р. було відкрито кафедру історичних та педагогічних дисциплін. Протягом 1991 – 1997 рр. відбувалася її реорганізація, внаслідок чого було виокремлено кафедру історичних дисциплін (1997 р.) З 1 вересня 2021 року кафедру історичних дисциплін перейменовано на кафедру історії та археології. На сьогодні на кафедрі працює 8 викладачів, які мають науковий ступінь. Кафедра створює умови для наукової та творчої діяльності учасників освітнього процесу.

Кафедра історії та археології здійснює підготовку фахівців за першим (бакалаврським) рівнем вищої освіти спеціальностей 032 Історія та археологія за освітньою програмою «Історія» та 014.03 Середня освіта. Історія за освітньою програмою «Середня освіта. Історія». На кафедрі також здійснюється підготовка за другим (магістерським) рівнем вищої освіти спеціальностей 032 Історія та археологія за освітньою програмою «Історія» та 014.03 Середня освіта. Історія за освітньою програмою «Середня освіта. Історія».

Навчальний процес проходить дистанційно на Навчальному порталі МДУ, на платформах Zoom, google meet. Сьогодні кожен студент-історик забезпечений необхідною навчально-методичною, науковою літературою, періодичними виданнями, у тому числі власними розробками викладачів кафедри.

Здобувачі мають можливість брати участь у археологічній експедиції МДУ, що максимально розширює їхні знання та практичні навички.

З 2016 р. відкрита аспірантура за спеціальністю 032 Історія та археологія, здійснюється підготовка за освітньо-науковою програмою доктора філософії Науково-педагогічні працівники кафедри беруть участь у роботі спеціалізованої вченої ради МДУ (утворена 10.05.2017) із захисту дисертацій кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.01 – Історія України З 2017 р. у докторантурі за спеціальністю 032 Історія та археологія здійснюється підготовка науково-педагогічних та наукових кадрів вищої кваліфікації – докторів історичних наук.
наукова діяльність
Викладачі кафедри історії та археології беруть активну участь у дослідницькій діяльності, свідченням чого є функціонування наукової школи з історіографії історії України під керівництвом д.і.н., професора Володимира Романцова. В її рамках розроблялися комплексні наукові теми кафедри:
2013-2016 рр. «Актуальні проблеми історіографії історії України» (номер державної реєстрації в УкрІНТЕІ 0112U005930) Керівник комплексної наукової теми – доктор історичних наук, професор Володимир Романцов.
2018-2021 рр. «Актуальні проблеми історії України. Сучасне бачення» (номер державної реєстрації в УкрІНТЕІ 0118U003556). Керівник комплексної наукової теми – доктор історичних наук, професор Володимир Романцов.
2022-2026 рр. «Актуальні проблеми регіональної історії України: сучасний дискурс» (номер державної реєстрації в УкрІНТЕІ 0122U201693). Керівник комплексної наукової теми – доктор історичних наук, професор Володимир Романцов.

Кафедра щороку проводить Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Україна в світовому історичному просторі», в якій беруть участь студенти, аспіранти, молоді вчені та викладачі українських ЗВО, а також науковці з країн Європейського Союзу (Польщі, Литви, Словенії).

У 2011 р. було засновано наукове видання «Вісник МДУ. Серія: Історія. Політологія», що входить до міжнародної наукометричної бази даних «Index Copernicus International» (Польща) і має статус фахового видання у галузі історії.

На базі кафедри діє два студентських наукових товариства: історико-археологічне товариство (керівники – доценти кафедри історії та археології Світлана Арабаджи, В’ячеслав Забавін); історико-краєзнавче товариство «Історія Надазов’я» (керівники – доценти кафедри історії та археології Вадим Коробка, Юлія Коробка).
міжнародне співробітництво
Викладачі кафедри беруть участь у різноманітних міжнародних проєктах та стажуваннях:
EUAID проєкт «Відродження переміщених університетів: посилення конкурентоспроможності, підтримка громад», 2023 р.
Зарубіжне стажування в Інституті археології Словацької Академії наук «Наукове дослідження пам`ятки археології раннього середньовіччя (укріплене поселення біля с. Бойне, Нітрянського району у Словаччині)», 2019 -2023 р.
Міжнародний проєкт «Формування електронної бази спогадів студентів та викладачів історичного факультету МДУ про перший етап широкомасштабної російської агресії: практики виживання у блокадному Маріуполі». Співробітництво з Freien Universitat Berlin (Німеччина), 2022 р.
Зарубіжне стажування «Нові та інноваційні методики викладання», Краківський економічний університет, м. Краків (Польща), 2022 р.
Міжнародний проєкт «Поліція та молодь: створюємо безпечний простір разом». Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу», 2021 р.
Міжнародний проєкт «Mariupol's Active Games» (розробка настільних історичних ігор). Фонд ООН (ЮНІСЕФ), 2020 р.
Erasmus+проєкт «Розвиток компетенцій для Демократичного громадянства через формальне, неформальне та інформальне навчання» (Кошице, Словаччина), 2019 р.
Міжнародний проєкт по збереженню історико-культурної спадщини Закарпаття (замок-музей «Сент-Міклош», смт. Чинадієво, Мукачівський район Закарпатської обл.), 2015-2019 рр.

Викладачі кафедри

Володимир Романцов
Володимир Романцов [email protected]

завідувач кафедри історії та археології, доктор історичних наук, професор, Заслужений працівник освіти України

Академічні профілі
Світлана Арабаджи
Світлана Арабаджи [email protected]

доцент кафедри історії та археології, кандидат історичних наук, доцент

Академічні профілі
Віра Волониць
Віра Волониць [email protected]

доцент кафедри історії та археології, кандидат історичних наук, доцент

Академічні профілі
В'ячеслав Забавін
В'ячеслав Забавін [email protected]

доцент кафедри історії та археології, кандидат історичних наук, доцент

Академічні профілі
Вадим Коробка
Вадим Коробка [email protected]

доцент кафедри історії та археології, кандидат історичних наук, доцент

Академічні профілі
Юлія Коробка
Юлія Коробка [email protected]

доцент кафедри історії та археології, кандидат історичних наук, доцент

Академічні профілі
Світлана Новікова
Світлана Новікова [email protected]

доцент кафедри історії та археології, кандидат історичних наук, доцент

Академічні профілі
Наталя Шипік
Наталя Шипік [email protected]

доцент кафедри історії та археології, кандидат історичних наук, доцент

Академічні профілі

Навчальні дисципліни кафедри

обов'язкові дисципліни

Академічне письмо Академічне письмо, Історія України: сучасне бачення Антропологія Археологія Вступ до фаху Давня та середньовічна Історія України Джерелознавство Етнологія України Застосування сучасних інформаційних технологій у вивченні історії Історична інформатика Історичне краєзнавство Історія Азії та Африки Історія Європи та Північної Америки новітнього часу Історія історичної науки Історія первісного суспільства Історія Росії та СРСР Історія середніх віків та раннього нового часу Історія Стародавнього Сходу Історія Стародавньої Греції. Історія Стародавнього Риму Історія України: сучасне бачення Методика археологічних досліджень Методика викладання історії в закладах загальної середньої освіти Методологія та організація наукових досліджень Музеєзнавство Новітня історія України Соціальна історія країн Європи та Північної Америки нового часу Спеціальні історичні дисципліни Сучасна історіографія зарубіжних країн Українознавчі студії Українознавчі студії

вибіркові дисципліни

Потрібна консультація або є запитання? Маєте пропозиції з вдосканалення освітньої програми? Заповніть форму та ми обов'язково розглянемо її та зв'яжемось з Вами