Кафедра соціальних комунікацій
Фахівці в галузі комунікацій потрібні в усіх сферах людського життя: політиці, культурі, освіті, державному управлінні, місцевому самоврядуванні, економічній та громадській діяльності.
Кафедра соціальних комунікацій здійснює підготовку за освітніми програмами «Журналістика та соціальна комунікація» і «Медіа комунікації та зв’язки з громадськістю», що охоплюють достатньо широке коло професій комунікаційного циклу. Професійні компетентності, отримані під час навчання на освітніх програмах, дозволяють успішно здійснювати професійну діяльність в медіаорганізаціях різних типів: на радіо, телебаченні, редакціях друкованих та онлайн-видань, інформаційних агенціях і новітніх медіа, а також в прес-службах, комунікаційних департаментах, управліннях корпоративних комунікацій промислових підприємств, політичних партій, закладів культури та освіти, державних установ та бізнес структур, спеціалізованих рекламних та піар агенціях.
Запропоновані програми відповідають сучасним світовим стандартам щодо підготовки фахівців у галузі журналістики та соціальних комунікацій. Це стало можливим завдяки участі викладачів кафедри у проєкті Еразмус+ DESTIN «Журналістська освіта задля демократії в Украіні: розробка стандартів, доброчесність та професіоналізм» (2019-2023 рр.), який реалізовувався у співпраці із 13 українськими та європейськими університетами, Австрійською Агенцією якості освіти, Європейською Асоціацією з підготовки журналістів, Європейською мережею етичної журналістики, Громадським радіо, Асоціацією студентства, Міністерством освіти і науки України.
На кафедрі активно генеруються сучасні знання, використовуючи передові наукові досягнення та цифрові технології, для підготовки висококваліфікованих фахівців з урахуванням потреб суспільства, створюються умови для розвитку особистості з національною свідомістю, творчим мисленням та відповідальністю. Колектив кафедри об’єднує науково-педагогічних працівників, які мають високий рівень фахової підготовки, досвід викладання у вищій школі, значний науковий потенціал.
Освітній процес забезпечено фаховою літературою, посібниками, методичними рекомендаціями, програмами з курсів як обов’язкової, так і вибіркової складової. Викладачі та студенти беруть активну участь у наукових конференціях, організовують науково-практичні семінари, круглі столи, інтелектуальні змагання та навчальні екскурсії. Кафедра соціальних комунікацій учасник проєкту Еразмус+ DESTIN «Журналістська освіта задля демократії в Україні: розробка стандартів, доброчесність та професіоналізм» (2019-2023 рр.), який реалізовувався у співпраці із 13 українськими та європейськими університетами, Австрійською Агенцією якості освіти, Європейською Асоціацією з підготовки журналістів, Європейською мережею етичної журналістики, Громадським радіо, Асоціацією студентства, Міністерством освіти і науки України. (https://www.destin-project.info/en).
Колектив кафедри постійно працює над удосконаленням якісної фахової підготовки здобувачів вищої освіти: здійснює системний моніторинг розвитку галузі професійної освіти та проводить спільні дослідження, в яких беруть участь як викладачі, так і студенти; проводить тренінги для підвищення професійних навичок студентів та підготовки до сучасної журналістики; займається пошуком і впровадженням в освітній процес інновацій та сучасних технологій (цифрових платформ, мультимедійних технологій, штучного інтелекту, онлайн-ресурсів та діагностики якості підготовки здобувачів). Для цього працюють «Лабораторія медіаграмотності і медіадосліджень» (керівник проф. Іванова Т.В.), «Центр медіакомунікацій та цифрових мистецтв» (керівник проф. Безчотнікова С.В.). Кафедра також активно розробляє й видає актуальні навчальні посібники з дисциплін, що формують освітні програми.
Особливий акцент в освітньому процесі звернено на професійно-практичну підготовку здобувачів вищої освіти. Базами практики для студентів журналістів є заклади вищої освіти, редакції медіа (видання, радіо-, телевізійні станції, онлайн-ЗМІ), установи, що спеціалізуються на рекламі та PR; громадські організації; медіа-лабораторії та студії (інноваційні центри, де студенти можуть опанувати нові технології виробництва контенту, відеомонтажу та роботи з візуальними матеріалами). Ці бази практики надають студентам можливість отримати практичний досвід у галузі та розвинути свої професійні навички.
Також наші студенти можуть отримати можливість проходити стажування та займатися науковою діяльністю у закладах вищої освіти за кордоном через різноманітні програми академічної мобільності, які пропонує Маріупольський державний університет.
У 2017 році кафедра соціальних комунікацій успішно завершила роботу над комплексною темою «ЗМК та новітні соціально-комунікаційні технології: моніторинг, діагностика, проєктування» (державний реєстраційний номер 0112U005931, науковий керівник – доктор філологічних наук, професор Безчотнікова Світлана Володимирівна).
За підсумками роботи науковців видана колективна монографія «Реклама та зв’язки з громадськістю ХХI століття». Вона узагальнює результати наукових досліджень учених з України, США, Німеччини, Швейцарії, Азербайджану, Литви, Болгарії на актуальні теми: прогнозування результатів виборів на основі даних соцмереж, м’які впливи через кінематограф, реклама у комп’ютерних іграх, міфи у рекламі, PR проти пропаганди.
З 2018 року викладачі кафедри проводять науково-дослідну роботу в межах комплексної теми «Теоретично-методичні засади професійної підготовки фахівців у галузі журналістики, реклами та PR у контексті компетентнісного підходу» (державний реєстраційний номер 0118U003554, науковий керівник – доктор педагогічних наук, професор Тетяна Іванова).
Важливим досягненням кафедри є те, що у 2015-2017 рр. МДУ був базовим університетом для проведення ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт у галузі соціальних комунікацій, який проходить за підтримки Міністерства освіти і науки України.
Щорічним науковим заходом, який проводить кафедра соціальних комунікацій, є всеукраїнська інтернет-конференція «Професійна підготовка фахівців у галузі журналістики, реклами та PR» для молодих вчених, аспірантів та студентів.
Кафедрою започатковано «Приазовські журналістикознавчі читання», метою яких є дослідження мас-медіа Приазов'я, налагодження та підтримки контактів між науковцями та журналістами-практиками. Тематичні напрямки заходу охоплюють питання розвитку регіональної періодики на сучасному етапі, перспективи розвитку електронних медіа в Приазов’ї, регіональний аспект сучасних рекламних та PR-технологій.
У межах проєкту MediaHub (2020-2021 рр.) кафедра працює над темою дослідження «Інтерактивні методи та інструменти роботи з аудиторією на інформаційному порталі». Викладачі кафедри стали переможцями конкурсу грантових заявок і отримали фінансування на впровадження проєктів: «Молодіжне телебачення» за фінансової підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні (2020-2023 рр.), «MEDIAHUB» за фінансової підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні (2021 рік); "Поширення мирної риторики в ЗМІ", грант за фінансової підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні (2015 рік); інноваційний проєкт в партнерстві з Донецькою обласною радою «Електронне врядування в діяльності органів місцевого самоврядування" (2014 рік); науково-освітній інноваційний проєкт у партнерстві з Маріупольською міською радою "Інформаційна складова системи місцевого самоврядування (2012 рік); "Цифрові медіа в університетах України" за фінансової підтримки Києво-Могилянської Академії та Фонду Ріната Ахметова "Розвиток України" (2011-2012 рр.); науково-освітній інноваційний проєкт у партнерстві з ТРК "Євростудія" "Технології підвищення ефективності роботи комерційної FM-радіостанції" (2013 рік).
На кафедрі діє студентське наукове товариство молодих вчених Community.
Вже багато років активно працює прес-клуб, на базі якого відбуваються творчі зустрічі та майстер-класи успішних практиків у сфері мас-медіа.
конференціях, Всесвітньому Ньюзрумі Соціальної лабораторії Університету Ньюкасел (Велика Британія), Share-Knowledge Community Hub Варшавського університету (Польща), літній школі журналістики університету ім. Арістотеля в Салоніках (Греція), міжнародних проєктах EJTA та EMMA.
Серед нових міжнародних проєктів кафедри соціальних комунікацій є міжнародний проєкт CHANSE (2024-2027 рр.) у партнерстві з ученими з Фінляндії, Румунії, Естонії, Литви та Польщі, координаторами якого є Факультет журналістики, інформації та книгознавства Варшавського університету та проєкт UKRAINETT in Norway у партнерстві з Норвезьким університетом OsloMet (2024-2026 рр.).
Важливим проєктом, який змінив освітні проєкти кафедри відповідно до Європейської рамки кваліфікації, став проєкт Erasmus+ DESTIN «Журналістська освіта за демократію в Україні». У реалізації проєкту, який фінансувався Євросоюзом, брали участь фахівці українських, британських, польських, ірландських та шведських університетів, а також професійних організацій Великої Британії, Австрії, Нідерландів та України. Мета проєкту – підвищення якості бакалаврських і магістерських програм із журналістики відповідно до стандартів ЄС, сприяння працевлаштуванню студентів за фахом, просування медіаграмотності у суспільстві.
Серед результатів реалізації міжнародного проєкту Еразмус+ DESTIN на базі кафедри соціальних комунікацій Маріупольського державного університету для консультативного, наукового та просвітницького супроводу освітньої i методичної діяльності із забезпечення підготовки здобувачів за напрямом, що відповідає профілю кафедри, створено Лабораторію медіаграмотності та медіадосліджень.
Кафедра соціальних комунікацій спільно з Академією Української Преси долучається до прес-турів із закордонними журналістами, які висвітлюють події на фронті та показують героїчну боротьбу українських збройних сил проти російських окупантів.
Також АУП спільно з кафедрою соціальних комунікацій проводить онлайн-мости із зарубіжними експертами на теми протистояння російській пропаганді, формуванню критичного мислення та медіаграмотності. Перед викладачами кафедри та студентами виступили такі відомі у світі фахівці в галузі соціальних комунікацій, як Вернер Д'Інка; головний редактор газети Frankfurter Allgemeine Zeitung Пітер Померанцев; британський дослілдник дослідник російської пропаганди та ведучий програм у жанрі інтерв’ю на німецькому телебаченні «Конфліктна зона» (Conflict Zone) на каналі DW Тім Себастіан; Лаурі Палса, ведучий фахівець та дослідник з медіаграмотності Національного аудіовізуального інститута KAVI (Фінляндія).
Зарубіжні партнери кафедри:
- Європейська Асоціація Підготовки Журналістів (EJTA)
- Європейська Асоціація Медіа Менеджменту (EMMA)
- Мережа Етичної Журналістики (EJN).
- Варшавський університет (Польща)
- Норвезький університет OsloMet – Oslo Metropolitan University
- Фонд розвитку ЗМІ Посольства США в Україні
- Державний університет Віргінії (США)
- Інтерньюз-Нетворк USAID (USA)
- Фонд Конрада Аденауера
- Фонд Фрідріха Науманна «За свободу»
- Вільнюський університет (Литва)
- Університет Turiba (Латвія)
- Балтійська міжнародна академія (Латвія)
- Університет Бат Спа (Велика Британія)
- Університет імені Адама Міцкевича у Познані (Польща)
- Інститут мистецтвознавства, дизайну та технологій Дан Лірі (Ірландія)
- Університет Ліннея (Швеція)
- Світова університетська служба – Osterreichisches Komitee Verein (Австрія)
- Университет прикладних наук Томаса Мора (Бельгія)