Кафедра політології та міжнародних відносин

Контакти
Адреса кафедри: вул. Преображенська, 6, Київ, 03037
[email protected]

Швидкість і масштаби сучасних політичних змін - від міжнародних до міжособистісних - є винятковими. Розуміти, прийняти та адаптувати нову реальність можливо у випадку опанування ідей, подій, інституцій та вибору. Політика є центральним та найважливішим осередком людського життя. Політичні інститути, структури та процеси визначають розподіл ресурсів та права людини. Світ із ціннісним розумінням політичної влади, її процесами та впливами – те що ми пропонуємо вивчати та втілювати.

Кафедра політології та міжнародних відносин пропонує оптимальні програми для кар'єри в політиці, міжнародних справах, неурядових організаціях, ЗМІ тощо. Шлях від великих питань та ідей до згуртування громад та вирішення найактуальніших проблем в усьому світі – амбітні цілі викладачів та студентів кафедри.

Інноваційні підходи у навчанні та дослідженні об’єднують міжнародні відносини, політологію, політичний аналіз та політичну теорію і створюють насичене інтелектуальне середовище для міждисциплінарної взаємодії.

Навчання студентів у невеликих групах, взаємодія та співробітництво з чудовою групою професіоналів – професорів, лекторів та наставників – запорука заохочення та розвитку власного потенціалу та професійного росту. Наші студенти мають унікальну можливість бути повноправними членами академічної команди з великим досвідом грантової діяльності, академічної мобільності, публікаційної активності.

Ступінь у галузі політики або міжнародних відносин, отримана на кафедрі політології та міжнародних відносин МДУ, відкриває двері до широкого кола професій, пов’язаних з політикою. Наші освітні програми розвивають глибоке розуміння міжнародних політичних проблем, формують навички для широкого кола складних професійних ролей. Ми тісно співпрацюємо з роботодавцями в розробці наших програм, що гарантує нашим випускникам конкурентну перевагу в кар’єрі, яку вони обирають.

навчання та викладання
Кафедра політології та міжнародних відносин була створена у 2001 р. З моменту свого утворення вона забезпечує підготовку фахівців-міжнародників. Потужний науково-педагогічний склад кафедри дозволив відкрити у 2005 році на її основі одноразову аспірантуру зі спеціальності 23.00.02 – політичні інститути та процеси, а з 2007 року вона почала діяти на постійній основі. У лютому 2013 р. у спеціалізованій вченій раді Маріупольського державного університету відбулись перші захисти кандидатських дисертацій.

Суспільно-політичні зміни в країні, зростання громадянської та політичної активності в регіоні Північного Приазов’я сформували нагальну потребу у висококваліфікованих фахівцях з політичних наук, тому у 2015 році кафедра розпочала підготовку бакалаврів зі спеціальності «Політологія». У 2019 році було отримано ліцензію на підготовку магістрів за даним напрямом.
наукова діяльність
Викладачі кафедри політології та міжнародних відносин беруть активну участь у дослідницькій діяльності, свідченням чого є функціонування наукової школи з теорії міждержавного та регіонального співробітництва під керівництвом член-кореспондента НАПН України, заслуженого працівника освіти України, д.політ.н., професора Костянтина Балабанова. В її рамках розроблялися держбюджетні теми кафедри:
- 2016 – 2018 рр. «Південно-Східний регіон України в умовах суспільно-політичної кризи» (номер державної реєстрації 0116U000655);
- 2019 – 2021 рр. «Повернення та переосвоєння тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях: сучасний стан та перспективи» (номер державної реєстрації 0119U001312)
На сучасному етапі кафедра реалізує дослідження у рамках комплексної теми «Актуальні проблеми світових політичних процесів» (Державний реєстраційний номер: 0122U001563).

У 2011 р. було засновано наукове видання «Вісник МДУ. Серія: Історія. Політологія», яке є фаховим з політичних наук за спеціальностями 052, 291 (Наказ МОН України від 02.07.2020 № 886).

Кафедра щороку проводить Інтернет-конференцію «Тенденції розвитку сучасної системи міжнародних відносин та світового політичного процесу», в якій беруть участь студенти, аспіранти, молоді вчені та викладачі українських ЗВО, а також науковці з країн Європейського Союзу (Польщі, Литви, Естонії, Латвії, Словенії).

Під керівництвом викладачів кафедри працюють Центр ґендерних досліджень і освіти Програми розвитку ООН, Інформаційний центр ЄС, Центр Балто-Чорноморських регіональних студій.

З 2003 року на базі кафедри працює студентське наукове товариство «Дискусійний клуб «Виклики ХХІ ст.» (керівник – кандидат історичних наук, доцент Сергій Пахоменко). Засідання клубу проводяться щомісяця за участі науковців і студентів з інших закладів вищої освіти, а також співробітників підприємств, організацій, установ, органів державної влади та місцевого самоврядування.
міжнародне співробітництво
Викладачі кафедри беруть участь у різноманітних міжнародних проєктах та стажуваннях:
EUAID проєкт «Відродження переміщених університетів: посилення конкурентоспроможності, підтримка громад», 2020-2023.
Erasmus+ проєкт «Переосмислення регіональних досліджень: Балтійсько-Чорноморські зв’язки», 2017 – 2022.
Програма для українських дослідників-нерезидентів, Університет Індіани (США), 2023 р.
Зарубіжне стажування Еразмус+ в Університеті Вітаутаса Великого (м. Каунас, Литва), 5 – 10 квітня 2023 р.
Зарубіжне стажування «Освітні технології та онлайн підхід до викладання», Тартуський університет (Естонія), 17-23 січня 2019 р.
Зарубіжне стажування «Забезпечення якості навчальних програм», Університет Вітаутаса Великого (м. Каунас, Литва), 2 – 5 грудня 2018 р.
Зарубіжне стажування в Університеті Вармії і Мазур (м. Ольштин, Польща), 2018.
Зарубіжне стажування в Люблінському католицькому університеті, 2017 – 2018.
Стажування «Інтернаціоналізація вищої освіти», програма Еразмус+ офісу в Україні та Інституту вищої освіти АПНУ, 2022.
Стажування «Стратегування у вищій освіті», програма Еразмус+ офісу в Україні та Інституту вищої освіти АПНУ, 2023.

Викладачі кафедри

Максим Булик
Максим Булик [email protected]

завідувач кафедри політології та міжнародних відносин, кандидат політичних наук, доцент

Академічні профілі
Микола Трофименко
Микола Трофименко [email protected]

ректор, професор кафедри політології та міжнародних відносин, доктор політичних наук, професор, Заслужений працівник освіти України

Академічні профілі
Юлія Константинова
Юлія Константинова [email protected]

декан історичного факультету, доцент кафедри політології та міжнародних відносин, кандидат історичних наук, доцент

Академічні профілі
Костянтин Балабанов
Костянтин Балабанов [email protected]

радник ректора, професор кафедри політології та міжнародних відносин, доктор політичних наук, професор, Заслужений працівник освіти України

Академічні профілі
Ірина Грідіна
Ірина Грідіна [email protected]

професор кафедри політології та міжнародних відносин, доктор історичних наук, професор

Академічні профілі
Наталія Пашина
Наталія Пашина [email protected]

професор кафедри політології та міжнародних відносин, доктор політичних наук, професор

Академічні профілі
Сергій Пахоменко
Сергій Пахоменко [email protected]

доцент кафедри політології та міжнародних відносин, кандидат історичних наук, доцент

Академічні профілі
Анастасія Трофименко
Анастасія Трофименко [email protected]

доцент кафедри політології та міжнародних відносин, кандидат політичних наук, доцент

Академічні профілі

Навчальні дисципліни кафедри

обов'язкові дисципліни

Академічне письмо Аналіз державної політики Аналіз та прогнозування зовнішньої політики Виборчі системи країн світу Виборчі системи країн світу Дипломатична та консульська служба Дипломатія: мистецтво та наука Етнополітологія Загальна теорія держави Зовнішня політика країн Азії та Африки Зовнішня політика країн Європи Зовнішня політика країн Північної та Південної Америки Зовнішня політика та дипломатія України Історична пам'ять і політика пам’яті Історія міжнародних відносин Конфліктологія та теорія переговорів Країнознавство Методологія та методика політологічних досліджень Методологія та організація наукових досліджень Методологія та організація науково- дослідної роботи політолога Місцеве самоврядування та державне управління Політико-правові студії (ОП «Публічне управління та адміністрування») Політична аналітика Політична географія Політична експертиза Політична комунікація Політична культура Політична психологія Політична регіоналістика Політична система сучасної України Політичне консультування Політичний аналіз та прогнозування Політичні інститути та режими Політичні процеси та політичні відносини Політологія Стратегія та тактика ведення переговорів Сучасна зарубіжна політологія Сучасні підходи до вивчення глобальної історії Теорія та практика лобіювання Теорія цивілізацій Технологія політичного процесу Україна в сучасному світі
Потрібна консультація або є запитання? Маєте пропозиції з вдосконалення освітньої програми? Заповніть форму та ми обовʼязково розглянемо її та звʼяжемось з Вами