Студентка МДУ розповіла про навчання в Університеті Вітовта Великого

Академічна мобільність – невіддільна частина студентського життя. Цією можливістю може скористатися здобувач/ка будь-якої освітньої програми, маючи гарне знання іноземної мови, успіхи в навчанні та, звісно, бажання. У другому семестрі мобільність за програмою Еразмус+ здійснили вісім студентів Маріупольського державного університету.

Про власний досвід вже розповіла молодь, яка навчалася в Університеті Острави (Чехія) та Університеті Мессіни (Італія), наступною враженнями поділилася студентка освітньої програми «Журналістика та соціальна комунікація» Ілона Сташук. Вона відвідала Університет Вітовта Великого – один із кращих закладів вищої освіти Литви, який до того ж є стратегічним партнером МДУ.

Дівчина розповіла про свій досвід перебування в Європі в статусі студентки, що може надихнути на першу мобільність і стати в пригоді майбутнім учасникам стажувань.

Конкурсний добір

Для Ілони мобільність до Університету Вітовта Великого стала другою за минулий навчальний рік – у першому семестрі її освітнє стажування проходило в Університеті Острави. Коли дівчина перебувала в Чехії, то чула багато позитивних відгуків від інших студентів щодо навчання в литовському виші. Це її надихнуло подати заявку на мобільність ще раз і прагнути потрапити саме в Університет Вітовта Великого.

Майбутнім претендентам на мобільність Ілона радить мати чіткий план щодо очікувань від закладу освіту, в який подається заявка, і бажано, щоб пріоритетом був один конкретний університет, а не всі запропоновані: «Якщо ви вагаєтеся, варто виставити пріоритетність для кожного із них, а також розписати, за що саме ви хочете потрапити в той чи інший університет. Наприклад, в одному з них вам подобається підхід до навчання, а в іншого є більш схожа програма до тієї, яку ви проходите в Маріупольському університеті».

Цікаво, що, перебуваючи на другій мобільності, дівчині пощастило потрапити до відбірної комісії охочих стати учасниками програми Еразмус+ у першому семестрі 2025/26 навчального року. Тож тепер студентка має досвід з обох боків.

Навчання та підсумкове оцінювання

Переналаштуватися на навчання з одного європейського університету в інший не було для Ілони складно, оскільки її зимові канікули тривали півтора місяця: «Цього часу було достатньо для того, щоб зібратися з думками і налаштуватися працювати знову».

В Університеті Вітовта Великого студентка МДУ вивчала шість дисциплін, три з яких вів американський сценарист Джек Грінспон. Дівчина відвідувала заняття з медієзнавства, історії та аналізу кіно, оповідання історій для аудіовізуальних медіа, міжнародних комунікацій і глобальних перспектив, літератури та культури, литовського мистецтва.

Навчання проходило зі студентами з різних куточків світу, проте на кожному предметі половина класу – місцеві литовські студенти.

Як зазначає Ілона, в Університеті Вітовта Великого підхід до навчання дещо відрізняється від того, що був в Університеті Острави. Так, наприклад, студенти мають право жодного разу за семестр не відвідати пару в аудиторії. Дівчина каже: «Така лояльність пов'язана з дуже розвиненим впровадженням навчальних онлайн-майданчиків, таких як Moodle і студентський портал. Весь матеріал лекцій дублюється туди, так що немає жодних проблем повторити матеріал перед наступною парою або вивчити його, якщо пропустили заняття».

Для закриття певної дисципліни в литовському виші студенти мають отримати три оцінки: за домашні завдання, мідтерм (проміжний тест) та екзамен. Результати помножуються між собою з різними коефіцієнтами і студенти отримують фінальний бал. За формою оцінювання може бути різним – у більшості випадків дається тест із деякими відкритими питаннями, рідше потрібно підготувати есе чи проєкт.

Майбутнім учасникам мобільності Ілона радить: «Навіть якщо завдання здається зовсім заплутаним і незрозумілим, напишіть бодай щось. Покажіть викладачу, що ви вчили предмет протягом семестру, хоч і забули відповідь на якесь конкретне запитання. Ваша оцінка буде вищою, ніж якби ви просто залишили бланк порожнім. І найголовніше – ніколи не списуйте. Якщо доведеться йти на перескладання – це не так страшно, як втратити репутацію і хороші стосунки з викладачем. Будьте чесними з іншими і, в першу чергу, з собою».

Проживання і стипендія

Університет Вітовта Великого має два гуртожитки в Каунасі. Один із них – «Балтія» – розташований безпосередньо в місті, недалеко від головних корпусів, а другий під назвою «Академія» – за містом, оточений лісом. Ілона жила в гуртожитку за містом. Її кімната була побудована як невелика квартира-студія з окремою ванною кімнатою та мінікухнею. Виходити в спільні простори дівчині майже не доводилося, адже все необхідне було всередині. Поруч із гуртожитком розташовувався університетський спортзал, який зручно було відвідувати.

Студентка МДУ звертає увагу, що місця в гуртожитку обмежені й потрібно самостійно бронювати кімнати через студентський портал: «Подати заявку недостатньо – потрібно самостійно «виловлювати» місця у визначені для цього дні. Слідкуйте за новинами на сайті гуртожитку». Умови проживання теж залежать від гуртожитку. Наприклад, «Балтія», який ближче до центру, старіший за «Академія».

Стипендія покривала всі витрати дівчини. Жити в Литві дорожче, ніж у Чехії, але й стипендія вища. Гуртожиток коштував приблизно 170 євро на місяць, проїзний – десь 6 євро. Для заощадження бюджету Ілона радить зробити International Student Identity Card (ISIC), придбати литовську SIM-картку або попросити її на Open Days, а також зробити дисконтну картку в магазинах IKI чи Maxima.

Адаптація та знайомство з країною

Перший тиждень семестру в Університеті Вітовта Великого, присвячений події під назвою Open Days. Кожен день розписаний так, щоб студенти мали змогу ознайомитися з різними аспектами навчання в університеті і долучитися до культури Литви. Разом з іншими студентами Ілона побувала в бібліотеці, прогулялася мальовничою Алею Лайсвес, відвідала майстерклас з народних литовських танців. Також проводилися різні руханки, квізи, вікторини. Дівчина ділиться: «Я не потрапила на подібну програму, коли їхала в Остраву, тому, для мене, такий підхід був у новинку, і я його дуже оцінила».

За програмою адаптації студентці МДУ допомагала Buddy – литовська студентка. Вона надавала поради стосовно оформлення документів, відкриття банківського рахунку, вигідної покупки продуктів, відвідувань кафе та місць, які краще оминати. Дівчина ділиться: «Ми дуже подружилися! Студентські Buddy необхідні для вливання в університетський вир у чужій країні. Тому, якщо така можливість існує, обов'язково подавайте заявку, щоб отримати свого».

Протягом семестру Ілона відвідала багато культурних, наукових і просвітницьких заходів, які проходили як на території університету, так і за його межами, наприклад, у ботанічному саду. У Литві розвинене студентське самоврядування Erasmus Student Network, тому дівчина була залучена до неформальних подій, серед яких: малювання, гра в мафію, вікторини, пікнік, допомога притулкам.

Попри насичене студентство, Ілона встигла за пів року відвідати п'ять країн і 12 міст. Вона зазначила, що подорожувати Литвою дуже зручно, адже молодь чудово володіє англійською, а в країні добре розвинене транспортне сполучення – майже щогодини йдуть потяги, а де їх немає – курсують автобуси. Для студентів діє знижка в 50% на проїзд усіма видами транспорту. Під час подорожі Ілона радить: «Головне – зручне взуття і портативна парасоля, бо в Литві погода переважно похмура й дощ може початися будь-якої миті». 

gallery view
gallery view
gallery view
gallery view
gallery view
gallery view
gallery view
gallery view
img
img
img
img
img
img
img
img