Досвід навчання в Університеті Острави від студентки МДУ

Студенти Маріупольського державного університету часто беруть участь в академічних мобільностях за програмою Еразмус+. Осінній семестр не став виключенням. Загалом на навчання до університетів Чехії, Естонії, Італії та Німеччини відправилися п’ятеро здобувачів освіти незламного вишу.

Серед тих, хто успішно пройшов добір за конкурсом і отримав стипендію, Ілона Сташук – студентка ІІІ курсу освітньої програми «Журналістика та соціальна комунікація». Вона навчалася в Університеті Острави, розташованому в Чехії. 

Дівчина поділилася своїм досвідом, який може стати в пригоді майбутнім учасникам мобільності.

Конкурсний добір

Для Ілони навчання в Чехії – перший досвід мобільності, проте не перша освітня подорож. У 2023 році вона мала нагоду взяти участь у заходах Сілезького наукового фестивалю у Катовіце. А ось щодо тривалого навчання за кордоном, то студентка не один раз подавала заявку на конкурс, але їй не щастило. За словами дівчини, співбесіда не складна, як і вимоги для подання заявки, але кількість місць обмежена. Вона радить всім, хто не пройшов з першої спроби, не опускати руки та намагатися ще, коли з’явиться можливість. З актуальними пропозиціями від європейських університетів діляться фахівці Центру міжнародної освіти МДУ у тематичному Телеграм-каналі

Навчання та підсумкове оцінювання

Ілона навчалася в Чехії не повний семестр. Це пов’язано зі складнощами оформлення візи в цій європейській країні. Тож її перебування та навчання обмежилося трьома місяцями.

Оскільки в Університеті Острави немає журналістики, яку опановує студентка в Маріупольському університеті, то вона обирала для вивчення дисципліни загального спрямування. Майбутнім учасникам мобільності важливо це враховувати. У розкладі дівчини були чеська та англійська мови, чеська література, мистецтво центральної Європи, світ глобалізації.

Навчальний процес передбачав багато інтерактивних елементів, таких як групові проєкти, екскурсії містом і творчі завдання. Попри те, що заняття проходили англійською, рівень мови студентки МДУ дозволяв активно брати участь у дискусіях.

Наповнення груп різнилося відповідно до специфіки предметів. На парах з англійської Ілона була єдиною іноземною студенткою, чеську мову й літературу вивчали тільки іноземці, на інших дисциплінах склад слухачів був змішаний.

Якщо виникають труднощі з певним предметом, то є можливість його замінити на інший – для цього варто звернутися до локального координатора міжнародного відділу університету.

Підсумкова робота залежить від особливостей викладання конкретного предмета протягом семестру: десь тестування, десь командний проєкт, десь спілкування з викладачем. Чи важче навчатися в Університеті Острави порівняно з Маріупольським університетом, Ілоні відповісти складно – «це просто інша система, до якої треба звикнути». Проте вона може сказати напевно, що якщо прагнеш бути відмінником, то доведеться прикладати багато зусиль.

Проживання і стипендія

Університет Острави надає гуртожиток для іноземних студентів. У користуванні мешканців: кімнати для спорту, відпочинку й навчання, а також автомати з їжею та напоями. Розташування гуртожитку зручне – навпроти нього тролейбусна зупинка, тож проблем із дорогою в університет в Ілони не виникало.

Стипендія, яку отримувала студентка МДУ для навчання в Остраві, повністю покривала оплату гуртожитку, їжу, туризм, сувеніри та інші витрати. Дівчина зазначає, що перший місяць завжди найдорожчий і радить розподіляти фінанси. Для зручності вона вела щоденник.

Адаптація та знайомство з країною

Для зручної адаптації учаснику програми Еразмус+ пропонується супровід бадді – університетського волонтера та, як зазначила Ілона, найкращого друга на перший час. Він може забрати з вокзалу чи аеропорту, взяти роль персонального перекладача для спілкування з адміністрацією, розповісти про локальні магазини, разом сходити в аптеку чи лікарню, допомогти з оформленням проїзних документів та ідентифікаційної карти студента, орієнтації по місту.

В Університеті Острави часто проводилися різноманітні заходи, організовувалися виїзні активності. У вільний час Ілона намагалася потрапити на якомога більшу кількість подій. Вона двічі ходила в чеські гори у містах Штрамберк і Френштат-під-Радгоштем, послухала лекцію про особливості людей, що втратили зір, яка також передбачала вечерю наосліп, долучилася до святкування Різдва з чеськими традиційними конкурсами, відвідала стару шахтарську частину Острави. Також дівчина подорожувала самостійно – до Праги, Брно, Відня.

Мобільність за кордон – це також гарна нагода познайомити іноземців із самобутністю рідного краю. Разом з іншими українками Ілона підготувала презентацію про культуру, традиції, кухню України, тематичний жартівливий квіз і національні страви. Охочих дізнатися про нескорену країну виявилося багато – понад сорок студентів із різних куточків світу.

gallery view
gallery view
gallery view
gallery view
gallery view
gallery view
img
img
img
img
img
img