Досвід навчання в Університеті Саарланду від студентки МДУ
Програма Еразмус+ дає змогу талановитим українським студентам навчатися в кращих університетах Європи. Такою унікальною можливістю із року в рік користується і молодь Маріупольського державного університету.
Протягом осіннього семестру студенти МДУ збагачували знання за фахом в закладах освіти Чехії, Естонії, Італії та Німеччини. Серед тих, хто успішно пройшов конкурсний добір і отримав стипендію, студентка освітньої програми «Кібербезпека» Софія Куплевацька. Вона навчалася в німецькому виші – Університеті Саарланду.
Дівчина поділилася досвідом, який може стати в пригоді майбутнім учасникам академічної мобільності.
Конкурсний добір
Навчання в Німеччині – перший досвід мобільності для Софії. Вона, як і всі претенденти, написала мотиваційний лист і продемонструвала знання іноземної мови під час співбесіди з фахівцями Центру міжнародної освіти МДУ. Для неї це не було важко, впевненість і вміння студентки гідно оцінили, надавши шанс спробувати свої сили в одному з топових технічних вишів Німеччини. Актуальні пропозиції навчатися за кордоном можна знайти в тематичному Телеграм-каналі Маріупольського університету.
Навчання та підсумкове оцінювання
Для навчання в Університеті Саарланду Софія обрала дисципліни, які їй більш близькі за фахом. Вона вивчала основи кібербезпеки, етику для комп’ютерників, мобільну безпеку.
Дівчина навчалася в групі як з німецькими студентами, так і з іноземними – учасниками програми Еразмус+ із Грузії, Вірменії, Молдови, Франції, Італії, Іспанії. Особливо Софія потоваришувала зі студентами за обміном, які приїхали до Європи з Японії та Китаю.
Формат здобуття освіти – очний. Лекції та семінари проходили в аудиторіях, тому ходити до університету доводилося майже щодня. А ось зроблені вправи потрібно було завантажувати на цифрову платформу.
Основна відмінність навчання в Німеччині, яку помітила дівчина, полягає в тому, що всі домашні завдання мають виконуватися в групі, тобто розвивати у студентів навички роботи в команді. Навчання поза аудиторією також важливе, адже за нього нараховуються бали для допуску до іспитів.
Щодо сесії, то в Університеті Саарланду її скласти важко і це нормальна ситуація, коли з усієї групи тільки 20 відсотків студентів складають іспит з першого разу. Як зазначила Софія: «Напрям комп’ютерних наук дуже складний в цьому закладі і треба простіше ставитися до невдач, бо тут всі через це проходять».
Учасникам мобільності варто враховувати, що і дисципліни, які пропонує іноземний виш, можуть не збігатися з дисциплінами, які вивчаються за програмою в МДУ. Окрім того, що це спричиняє подвійне навантаження, ще й робить неможливим перезарахувати дисципліни, щоб не складати їх повторно. Тому часто мобільність – це про додаткові знання європейського рівня, а не про зиски під час сесії. У Софії сталася саме така ситуація.
Проживання і стипендія
Студентка МДУ радить потурбуватися про місце проживання заздалегідь, подавши відповідну заявку до університету. В іншому випадку знайти житло на період навчання буде дуже складно.
Стипендія покриває всі витрати. Проте тут важливо враховувати, що спочатку учаснику мобільності нараховують 80 відсотків коштів, а потім, під кінець навчання, решту. Софія радить одразу відкласти певну суму, щоб не залишитися без грошей до того, як прийде друга частина стипендії.
Адаптація та знайомство з країною
Коли студенти з інших країн тільки приїздять на навчання до Університету Саарланду, то в межах знайомства для них проводяться екскурсії кампусом і містом Саарбрюккен.
За потрібною інформацією щодо навчання та проживання можна звернутися до фахівців вишу, а також до координатора програми Еразмус+. У студентки МДУ координаторкою була дівчина з України, яка здобуває освіту в Німеччині. Вона допомогла Софії з адаптацією, за її словами: «До неї можна було звернутися з будь-яким питанням або просто поговорити».
Університет часто пропонував різноманітні заходи для саморозвитку молоді. Так студентка МДУ відвідувала відкриті лекції, присвячені розвитку штучного інтелекту.
Навчання за кордоном за програмою Еразмус+ дає гарну можливість познайомитися з європейською культурою. Окрім подорожей країною перебування, Софія разом з іншою молоддю відвідала Францію та Люксембург. У деяких потягах Німеччини платити за проїзд не потрібно, тож дівчина радить користуватися цим. Тим, хто любить подорожувати, корисним буде знати, що в Люксембурзі автобуси для студентів безоплатні.