Досвід навчання в Університеті Тарту від студента МДУ
Навчання за програмою Еразмус+ – це корисний досвід для студентів, який охоплює не тільки опанування нових знань, але й навичок, важливих сучасному фахівцю. Такі можливості перед талановитою молоддю відкриваються завдяки партнерським відносинам Маріупольського державного університету з європейськими закладами освіти.
В осінньому семестрі академічну мобільність до Чехії, Естонії, Італії та Німеччини здійснили п’ятеро здобувачів. Серед тих, хто успішно пройшов добір за конкурсом і отримав стипендію, Дмитро Орловський – студент ІІІ курсу освітньої програми «Міжнародні відносини». Він навчався в Університеті Тарту, розташованому в Естонії.
Хлопець поділився своїм досвідом, який може стати в пригоді майбутнім учасникам мобільності.
Конкурсний добір
Як зазначив Дмитро, пройти конкурсний добір йому було не важко. Адже головне, коли претендуєш на академічну мобільність, це добре володіти іноземною мовою, бути вмотивованим багато працювати. Для студента МДУ семестрове навчання за кордоном стало першим досвідом, який також збігся з можливістю представити рідний виш на заходах Альянсу європейських університетів Тransform4Europe в Польщі. З актуальними пропозиціями від європейських університетів діляться фахівці Центру міжнародної освіти МДУ в тематичному Телеграм-каналі.
Навчання та підсумкове оцінювання
Для навчання в Університеті Тарту Дмитро обрав дисципліни за напрямом фаху, який опановує в Маріупольському університеті. Він вивчав публічне врядування, ЗМІ в епоху дезінформації, принципи менеджменту та підприємництва. Хлопець також відвідував заняття, присвячені Україні: її історії, культурі, політиці, війні, державному управлінню й цифровій трансформації. Йому було цікаво почути думки іноземців під час дискусій, наводити додаткові приклади.
Дисципліни мали як теоретичну частину, так і багато семінарів, практичної роботи. Для читання певних тем курсу запрошувалися вузькопрофільні експерти.
Окрім здобуття нових знань на парах потрібно було самостійно вивчати інформацію. Студент МДУ рекомендує контактувати з викладачами з цього приводу – вони залюбки підуть на зустріч і порекомендують або нададуть матеріали. Крім того, багато корисних книжок є в університетських бібліотеках.
Фінальними завданнями були презентації та тести. Як зазначив Дмитро, навчатися іншою мовою – це завжди непросто, проте, якщо достатньо докладати зусиль під час семестру, то в кінці буде легше.
Що давалося важко, так це встигати здобувати освіту одночасно в Маріупольському університеті та Університеті Тарту. Предмети не перекликалися, тож «потрібно було вивчати тут і там». Попри велику навантаженість студент склав сесію успішно.
Проживання і стипендія
Естонський університет надає гуртожиток для іноземних студентів. У користуванні мешканців кімнати для навчання та відпочинку, зокрема спортивного, а також холодильник із їжею, яку привозять 2-3 рази на тиждень. Навпроти гуртожитку тролейбусна зупинка, тож проблем із дорогою в університет не виникало, проте хвилин 15 йти пішки все ж доводилося.
Стипендія, яку отримував Дмитро для навчання в Тарту, повністю покривала оплату гуртожитку, їжу, туризм та інші витрати. Варто враховувати, що для нарахування гранту може знадобитися від трьох тижнів до місяця, тож потрібно правильно розподіляти фінанси. За словами хлопця, в перший місяць для комфортного перебування доведеться витратити до 700 євро.
Адаптація та знайомство з країною
В Університеті Тарту для адаптації новачків проводиться триденний орієнтаційний курс. За цей час вони знайомляться з освітнім простором і містом, отримують необхідну інформацію щодо оформлення документів на навчання й проживання.
У вільний час Дмитро відвідував багато заходів, які проводили естонський виш і студентська організація ESNTARTU. Він радить слідкувати за соціальними мережами, щоб завжди бути в курсі подій.
Цікавим досвідом для хлопця став Університетський бал. Він вже вмів танцювати вальс, а подія дала змогу ще і трохи навчитися національних танців. Під час заходу у Swedbank студент МДУ дізнався про інтегрування роботів у банкову систему скандинавських країн та як роботи допомагають дітям, яким важко з комунікацією, знайти друзів.
Не оминав Дмитро події, які мали політичну та дипломатичну спрямованість. На початку навчання студент відвідав публічну лекцію професора Оксфордського університету про етику вбивств у російсько-українській війні. Разом з американськими представниками він долучився до дискусій щодо кандидатів на пост президента США, а вже після виборів – про те, якою Дональд Трамп зробить Америку.
До участі в програмі Еразмус+ хлопець вже декілька разів відвідував Естонію, тож відкривати для себе країну не було потреби. Попри це він все ж здійснив подорожі до Таллінну та Пярну, а також до інших європейських міст: Осло (Норвегія), Катовіце (Польща), Мюнхену (Німеччина). На замітку майбутнім учасникам мобільності від Дмитра – ризький аеропорт допоможе відвідати усі Скандинавські країни.