Допомога, яка немає кордонів: студенти МДУ про волонтерство в Україні, Литві й Німеччині
Куди б українців не занесла доля через війну, вони не опускають руки від відчаю, адже знають як важливо у цей непростий час триматися разом і допомагати одне одному. Серед таких небайдужих – спільнота Маріупольського державного університету.
За підтримки Єльського університету (США) представники МДУ взяли участь у щорічній студентській конференції REEESNe. Подія стала гарною нагодою для української молоді розповісти про волонтерську діяльність, як можливість допомагати своїм землякам.
Досвідом поділилися магістрант освітньо-професійної програми «Міжнародні відносини» Вадим Ялі, магістрантка освітньо-професійної програми «Культурологія, культурне розмаїття та розвиток громад» Софія Шустенко, студент ІІІ курсу освітньої програми «Міжнародні відносини» Дмитро Орловський.
Нагальна допомога. Україна
Від початку повномасштабного вторгнення українці живуть під постійним прицілом ворожих атак. Саме тому рух волонтерства в країні дуже активний і на допомогу постраждалим приходять всі не залежно від віку чи роду діяльності.
Напрями волонтерства, у яких залучений Вадим, різноманітні. Він надавав підтримку переселенцям з їжею, ліками, речами, а після деокупації територій Київської області допомагав відновлювати зруйновані будинки. Також студент МДУ долучений до групи реагування після обстрілів. У липні минулого року, коли росія здійснила ракетний удар по дитячій лікарні «Охматдит», хлопець допоміг доставити необхідну провізію.
«Волонтерство – не тільки альтруїстичний посил, а й частина національного опору. Якщо я не з автоматом в окопі, значить маю бути надійним тилом», – каже Вадим про своє рішення волонтерити.
Збереження ідентичності. Литва
Опинившись далеко від дому через війну, українці прагнуть зберегти свою національну ідентичність. Вони інтегруються у нове середовище, але не дають собі й своїм землякам забути звідки їхнє коріння.
Коли Софія приїхала до Литви, то спочатку не знала, якими будуть її подальші дії в новій країні, але почула про відкриття Міжнародної української школи й вирішила спробувати себе в ролі вчительки. Спочатку вона, інші освітяни й небайдужі люди привели до ладу занедбане приміщення, відведене під навчальний простір. Студентка МДУ розповідала учням про Україну та її культуру, підтримувала їх і мотивувала.
Підтримка з власною справою. Німеччина
Побудувати гідне життя за кордоном – виклик для українців. Це не тільки питання адаптації, а й знаходження свого місця на ринку праці.
Дмитро долучився до Українського кластера бізнес-хабів, який допомагає тим, хто бажає розпочати власну справу. Знання німецької мови дозволили хлопцю волонтерити як перекладач, а саме робити корисний контент доступний для широкої аудиторії. Також студент МДУ спробував себе в ролі ментора-волонтера для українських студентів за програмою Інституту досліджень зовнішньої політики (FPRI).
Окрім досвіду волонтерства у своїй презентації спільнота Маріупольського університету розповіла про феномен громадянського спротиву в Україні, згадавши бій під Крутами, який вже став історією, та як сотні студентів брали академічну відпустку, щоб піти добровольцями на сучасну російсько-українську війну. Вадим, Софія й Дмитро скористалися можливістю вкотре підняти на міжнародній арені тему долі військовополонених.