Кафедра культурології

Контакти
Адреса кафедри: вул. Преображенська, 6, Київ, 03037
[email protected] +380505824187

Нові соціальні і мистецькі практики, смисли, уявлення, що змінюють ставлення до світу, цінності, що визначають суспільство, традиції, що підтримують спільність, є складовими елементами культури. Важливість і перевага дослідження культури дозволяє розглядати її як вагому силу, що формує та трансформує суспільство, а позицію культуролога як дослідника і промотора, що здатен згуртувати людей навколо спільного розуміння і досвіду, спонукаючи до якісних змін у суспільстві.

Кафедра культурології Маріупольського державного університету розпочала свою роботу у 2003 році. У 2015 р. отримано ліцензію на підготовку здобувачів вищої освіти за спеціальністю 034 Культурологія (Наказ МОН України №1683л від 03.07.2015):

  • 2016 р. здійснено перший набір культурологів-бакалаврів
  • 2021 р. здійснено перший набір культурологів-магістрантів
  • 2022 р. здійснено перший набір на ОС «Доктор філософії»
навчання та викладання
Кафедра успішно пройшла акредитації освітньо-професійних програм бакалаврату – 2020 р., магістратури – 2022 р. Професорсько-викладацький склад кафедри забезпечує підготовку за спеціальністю 034 Культурологія за трьома рівнями здобуття вищої освіти:
- першим (бакалаврським) – «Культурологія, організація культурно-дозвіллєвої діяльності»;
- другим (магістерським) – «Культурологія, культурне розмаїття та розвиток громади»;
- третім (освітньо-науковим) – «Культурологія».

Зміст освітніх програм формується із урахуванням побажань та рекомендацій стейкхолдерів, які активно залучаються до викладання навчальних дисциплін. Навчальна діяльність кафедри ґрунтується на засадах студентоцентричного підходу. Здобувачі кафедри націлені на всебічну реалізацію своїх інтелектуальних і творчих здібностей. У науковій і педагогічній діяльності викладачі кафедри презентують сучасний погляд на дослідження культури, її історію, національні, глобальні, регіональні, локальні особливості культурних процесів.

До викладання на кафедрі долучаються провідні фахівці у сфері культури, представники органів державного управління та місцевого самоврядування. Для заохочення і підтримки активності студентів, набуття досвіду самостійної дослідницької роботи, навичок управління культурними проєктами на кафедрі успішно функціонують студентське наукове товариство «Культурологічні студії» (найкраще студентське наукове товариство МДУ 2022 р.) та «Студія культуротворчого перформансу» – керівниця доцент Ольга Демідко, кращий молодий науковець МДУ в 2021 р. та 2022 р. Удосконаленню практичних навичок студентів спряє їхня практична підготовка, а також участь викладачів і студентів у різноманітних соціальних і культурних проєктах.

Випускники кафедри виявляють свою здатність ставати лідерами змін, і повною мірою проявляють опановані за час навчання навички критичного мислення, творчого самовдосконалення, розуміння специфіки роботи в культурних інституціях і проєктах, проявляючи впевнене володіння мистецтвом ведення дискусії та підтримки діалогу.
наукова діяльність
Результатом наукової та методичної роботи кафедри є розробка та видання монографій, підручників, науково-методичних посібників, курсів лекцій, практикумів, хрестоматій тощо.

Унікальними розробками кафедри є тритомна ілюстрована хрестоматія з Історії української культури (2019 – 2023); Ілюстрована історія театральної культури Маріуполя (2017).

До рідкісних видань належать: курс лекцій з історії української культури для іноземних студентів (2019); навчальний посібник «Історія культури Італії» (2021); монографічно-бібліографічне дослідження «Творча спадщина В.М.Перетца в контексті культуротворчих процесів кінця ХІХ – початку ХХ ст.» (2022).

Творча ініціатива кафедри об’єднує зусилля науковців України у низці колективних монографічних досліджень: «Епоха Рісорджименто в історії та культурі Італії» (2018); «Сучасна культурологія: актуалізація теоретико-практичних вимірів» (2019); «Сучасна культурологія: постмодернізм у логіці розвитку української гуманістики» (2021).

З 2011 року кафедра проводить Міжнародну науково-практичну конференцію «Феномен культури постглобалізму». До форуму традиційно долучаються провідні українські, зарубіжні фахівці галузі культури, молоді науковці, студенти.

Науково-періодичним виданням кафедри є «Вісник МДУ. Серія: «Філософія, культурологія, соціологія», який у 2021 році включено до переліку фахових видань категорії «Б» з Культурології (Наказ МОН України № 735 від 29.06.2021).
міжнародне співробітництво
Наші викладачі та здобувачі є активними учасниками програм міжнародної мобільності Еразмус+. Зокрема, викладачі брали активну участь у проєкті Еразмус+ Альянсу європейських університетів Transform4Europe в T4EU Festival of European Culture, а студенти проходили освітні стажування в Естонській академії мистецтв та Університеті Вітовта Великого, що у Литві. Також майбутні культурологи долучалися до профільних навчальних курсів і Зимової школи за проєктом Invisible University for Ukraine Центральноєвропейського університету (Угорщина). Крім цього, викладачі кафедри беруть активну участь в міжнародних науково-комунікативних заходах, організованих при сприянні зарубіжних донорів.

Викладачі кафедри

Юлія Сабадаш
Юлія Сабадаш [email protected]

завідувач кафедри культурології, доктор культурології, професор

Академічні профілі
Юзеф Нікольченко
Юзеф Нікольченко [email protected]

доцент кафедри культурології, Заслужений працівник культури України

Академічні профілі
Ольга Демідко
Ольга Демідко [email protected]

доцент кафедри культурології, кандидат історичних наук

Академічні профілі
Ірина Сікорська
Ірина Сікорська [email protected]

Директор Центру міжнародної освіти, доцент кафедри культурології, кандидат наук з державного управління, доцент

Академічні профілі
Степан Янковський
Степан Янковський [email protected]

доцент кафедри культурології, доктор філософських наук, доцент

Академічні профілі

Навчальні дисципліни кафедри

обов'язкові дисципліни

Актуальні проблеми української культурології Гендерна культура в дозвіллі Громадське партнерство в умовах конфлікту Державне управління галуззю культури Евент-технології та комунікації Екскурсознавство Етика та естетика Збереження та експертиза культурної спадщини України Інформаційні технології та комунікації в сфері дозвілля Історія мистецтв Історія світової культури Італійсько-українські культурні зв’язки Культура Італії Культурна спадщина України Культурні регіони сучасного світу Культурно-дозвіллєва діяльність громад в Україні Міжнародні культурні відносини Музеєзнавство та виставкова діяльність Організація дозвілля: світовий досвід Організація культурно-дозвіллєвої діяльності Організація культурно-масових заходів Подієва культура Практикум сприймання сучасного мистецтва Проєктування в культурології Релігійна культура сучасного світу Світова культура Свята і обряди в українській культурі Стартапи у галузі культури та дозвілля Студії з української культури Театральне мистецтво та масові видовища Теоретико-методологічні засади культурології Традиційна культура та культурно-історична регіоналістика України Українознавчі студії (ОП «Кібербезпека») Українознавчі студії (ОП «Публічне управління та адмініструваня») Українські культурні інституції та мистецькі центри Філософія дозвілля

вибіркові дисципліни

Потрібна консультація або є запитання? Маєте пропозиції з вдосканалення освітньої програми? Заповніть форму та ми обов'язково розглянемо її та зв'яжемось з Вами