Притягнення рф до відповідальності: британський юрист виступив на науковому заході
19 лютого Маріупольський державний університет об’єднав у своїх стінах експертів із міжнародних відносин і права. Спільнота незламних спільно з фахівцями Офісу омбудсмена з прав людини зініціювали проведення круглого столу «Міжнародні та правові аспекти притягнення до відповідальності винних за злочин агресії проти України».
Захід мав змішаний формат, що дало змогу залучити до обговорення іноземну спільноту, а також тих, хто знаходиться в різних куточках України. Загалом учасниками стали понад 70 представників освітньо-наукових установ, громадських організацій, судочинства.
Першим до присутніх звернувся очільник вишу Микола Трофименко. Він підкреслив важливість події, яка стала можливою завдяки плідній партнерській діяльності з Уповноваженим Верховної Ради з прав людини Дмитром Лубінцем і Офісом омбудсмена.
Для спільноти Маріупольського університету дуже важливе відчуття справедливості. Наше місто було зруйноване, наш університет був зруйнований, і ми робимо все, щоб свідчити, записувати ті події, якісь згадки. російська федерація має понести відповідальність за злочини проти людяності, за втрати понад ста тисяч цивільних в Маріуполі. Дуже сподіваємось на координацію наших державних структур, всіх, хто відповідає за притягнення, що їхня робота буде успішною,
– ректор МДУ Микола Трофименко.
Зі свого боку представник омбудсмена в Донецькій і Луганській областях Дмитро Михальов відзначив символічність обговорення питання відновлення справедливості та притягнення винних до відповідальності саме у Маріупольському університеті. Виш зазнав руйнування від рук російського агресора, його викладачі та студенти були вимушені залишити свої рідні домівки, а частина спільноти трагічно загинула.
В умовах тривалого конфлікту російська федерація не відступила від своїх цілей, які від самого початку декларувалися як знищення української державності, української ідентичності, нашого народу. Вірогідність уникнення рф відповідальності за вчинені злочини змінюють міжнародний правовий порядок і спонукають інших потенційних агресорів для територіального перерозподілу світу, що всіх нас сьогодні ставить перед початком нової великої війни. Ми маємо чітко визнати прагнення найбільших світових акторів підмінити силу права на право сильного, адже безкарність породжує ще більше зло. Якщо ми хочемо зберегти мир, європейські країни мають виказати свою принциповість, поки ще є час,
– представник омбудсмена в Донецькій і Луганській областях Дмитро Михальов.
Головним доповідачем круглого столу став британський юрист Джеффрі Найс, чий професійний досвід вражає. Свого часу він був головою Трибуналу у справі Китаю та Уйгурського трибуналу, а також прокурором Міжнародного трибуналу для колишньої Югославії.
У своїй доповіді спікер розглянув історичний аспект конфліктів і гучні судові процеси над лідерами держав-агресорок разом із прибічниками. Він наголосив, що у боротьбі за справедливість, яку веде Україна, важливо враховувати вразливість правової системи, яка «може піддаватися впливу політичної кон'юнктури, що діє у справах, які переслідуються в суді». Проте керівництву рф буде непросто уникнути покарання за міжнародні правопорушення, якщо союзники України будуть більш сміливими і безкомпромісними.
Спікерами, які розкрили наскрізну тему круглого столу, також стали начальник відділу Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурора Станіслав Петренко, начальник кафедри міжнародних відносин та стратегічних комунікацій Воєнної академії імені Євгенія Березняка Іван Аблазов, старший викладач Інституту Служби безпеки України Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Микола Членов, старший юридичний радник громадської організації Truth Hounds Володимир Гришко, голова громадської організації OsintFlow Артем Левада.