Кафедра раціонального природокористування та охорони навколишнього середовища

Контакти
Адреса кафедри: вул. Преображенська, 6, Київ, 03037
[email protected]

Глобальні зміни клімату, офіційно визнаний міжнародний статус нашої держави як зони «екологічного лиха», високий рівень забруднення довкілля та нераціональне використання основних природних ресурсів, поступове ускладнення екологічної ситуації східного регіону України, зумовленого урбаністично-техногенним навантаженням на навколишнє природне середовище, сформували внутрішній запит українського суспільства на отримання вірогідних екологічних знань і формування екологічної культури населення. Відповіддю на ці виклики Маріупольського державного університету стала ініціатива щодо створення кафедри раціонального природокористування та охорони навколишнього середовища для підготовки кваліфікованих фахівців-екологів.

Кафедра має достатній кадровий потенціал, навчально-методичне забезпечення для здійснення підготовки фахівців за спеціальністю «Екологія» першого освітнього рівня «Бакалавр» і другого освітнього рівня «Магістр».

Основне завдання кафедри – підготовка фахівців, які зможуть розв'язувати актуальні задачі в галузі екології, визначати джерела і шляхи надходження у природне середовище шкідливих компонентів та оцінювати їх вплив на стан здоров'я людини, якість природних об’єктів, а також розробляти плани природоохоронних заходів і складати екологічні прогнози.

навчання та викладання
Важливим напрямом діяльності кафедри є екологічне виховання молоді. Організаційна, виховна, наукова та навчально-методична робота кафедри завжди спрямована на зміцнення та розвиток кращих наукових і педагогічних традицій МДУ. У своїй діяльності кафедра ставить за мету підготовку фахівців з екологічної освіти нового покоління, котрі не лише володіють необхідними навичками та якостями, що сприяють розвитку професіоналізму, але й мають чітко визначену гуманістичну ціннісну орієнтацію.

Ключовим напрямком роботи кафедри є керівництво науково-дослідною роботою студентів. Члени наукового товариства студентів спеціальності «Екологія» є переможцями та лауреатами ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з природничих, технічних і гуманітарних наук в галузі: «Екологія та екологічна безпека» (ПНТУ ім. Ю. Кондратюка, м. Полтава, 2017-2020рр.); учасниками ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з економіки природокористування (ЛНАУ, м. Львів, 2018р.), учасниками міжнародних конкурсів, зокрема Міжнародного конкурсу студентських наукових робіт «Black Sea Science» (2019р.), Міжнародного конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Екологія» (КНУ ім. М. Остроградського, м. Кременчук, 2019р.); учасниками міжнародних та всеукраїнських науково-практичних конференцій.

Для опанування студентами польових методів дослідження екології кафедра організовує та проводить екскурсії та практичні заняття на промислові об’єкти, ландшафтні елементи, екологічні лабораторії.

Задля підвищення екологічної свідомості громад кафедра (викладачі разом зі здобувачами) організовують заходи щодо Всесвітнього дня вторинної переробки (рециклінгу); до Всесвітнього дня прибирання в партнерстві з Всеукраїнським молодіжним рухом «Let’s do it Ukraine», співпрацюють з благодійним фондом Карітас, з проєктом USAID «ГОВЕРЛА»; беруть участь у з’їздах екологів.
наукова діяльність
За час існування на кафедрі склався колектив високопрофесійних викладачів, які активно здійснюють наукову діяльність.

Викладачі кафедри упродовж 2012-2013 рр. брали участь в науково-дослідній роботі, що виконувалася відповідно до комплексної наукової теми – «Формування еколого-правового механізму зменшення антропогенного навантаження південно-східної України у контексті відтворення штучних лісів». В рамках наукової теми удосконалено еколого-правовий механізм по зменшенню антропогенного навантаження південно-східної України у контексті розширеного відтворення штучних лісових екосистем.

У 2016 – 2018 рр. викладачі кафедри проводили науково-дослідну роботу за темою «Формування механізмів збалансованого природокористування та охорони навколишнього середовища у контексті реалізації екологічної політики». В рамках наукової теми вдосконалено механізм збалансованого природокористування та охорони навколишнього середовища у контексті реалізації екологічної політики сталого розвитку

З 2020 року на кафедрі відкрита нова науково-дослідна тема «Формування механізму забезпечення екосистем в умовах сталого розвитку». Очікувані результати: поглиблення теоретичних положень щодо формування механізму безпеки екосистем з урахуванням цілей сталого розвитку; практичне значення дослідження: удосконалення механізму підвищення безпеки регіональних екосистем в парадигмі сталого розвитку.

Вектори наукової діяльності викладачів та здобувачів кафедри охоплюють сучасні проблеми антропогенного навантаження, моніторинг змін стану елементів екосистем, проблеми екологізації економіки та формування ефективного механізму природокористування, вдосконалення екологічної політики в контексті сталого розвитку тощо.

З 2016 року кафедра організовує щорічну Всеукраїнську науково-практичну заочну конференцію студентів, аспірантів та молодих вчених «Екологія, природокористування та охорона навколишнього середовища: прикладні аспекти», кількість учасників якої постійно зростає.
міжнародне співробітництво
Викладачі кафедри й студенти активно співпрацюють з промисловими підприємствами, урядовими й неурядовими організаціями міста, громадою. Викладачі брали участь в обговоренні проєкту «Глобальні цілі сталого розвитку: перспективи для Маріуполя» (вересень 2016 р.), готували пропозиції щодо Стратегії розвитку міста Маріуполя «Маріуполь-2021»; є учасниками робочої групи з розробки Стратегії розвитку міста Маріуполя 2030 за напрямком «Чисте довкілля»; є членами постійної комісії з питань здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря та управління якістю атмосферного повітря агломерації Маріуполь.

Партнери кафедри (урядові організації, установи, підприємства, заклади освіти):

Вітчизняні:
Відділ охорони навколишнього середовища ПАТ «ММК імені Ілліча»
Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства в Донецькій області
Управління з питань екології, енергоменеджменту та охорони праці Маріупольської міської ради
Маріупольське комунальне підприємство зеленого будівництва
Маріупольська гідрометеорологічна обсерваторія
КП «Полігон твердих побутових відходів»
Український степовий заповідник Національної академії наук України
Київський національний економічний університет ім. В. Гетьмана
Донецький державний університет управління
Донецький національний університет імені Василя Стуса
Львівський національний аграрний університет
ДВНЗ «Приазовський державний технічний університет»
Маріупольська міська філія ДУ «Донецький ОЛЦ МОЗ України» ПрАТ "Азовсталь"
Український степовий заповідник Національної академії наук України "Кам'яні могили"
Всеукраїнський молодіжний рух «Let’s do it Ukraine»
Регіональний ландшафтний парк «Краматорський»

Зарубіжні:
Відкритий університет Ізраїлю
Бєльський державний університет ім. Алеко Руссо (Республіка Молдова)
Університет Порту (Португалія)
Варшавський університет (Польща)
Національний Афінський університет ім. Каподистрії (Греція)

Викладачі кафедри

Христина Мітюшкіна
Христина Мітюшкіна [email protected]

завідувач кафедри раціонального природокористування та охорони навколишнього середовища, кандидат економічних наук, доцент

Академічні профілі
Вікторія Іванова
Вікторія Іванова [email protected]

доцент кафедри раціонального природокористування та охорони навколишнього середовища, кандидат економічних наук, доцент

Академічні профілі
Олена Пастернак
Олена Пастернак [email protected]

доцент кафедри раціонального природокористування та охорони навколишнього середовища, кандидат хімічних наук, доцент

Академічні профілі
Ірина Петрик
Ірина Петрик [email protected]

старший викладач кафедри раціонального природокористування та охорони навколишнього середовища, доктор філософії в галузі соціальних та поведінкових наук

Академічні профілі
Вікторія Зеленська
Вікторія Зеленська [email protected]

доцент кафедри раціонального природокористування та охорони навколишнього середовища, кандидат біологічних наук, доцент

Академічні профілі

Навчальні дисципліни кафедри

обов'язкові дисципліни

Аналіз якості навколишнього середовища Безпека життєдіяльності Безпека життєдіяльності Безпека життєдіяльності Безпека життєдіяльності (ОП «Кібербезпека») Безпека життєдіяльності (ОП «Публічне управління та адміністрування») Біологія Вступ до фаху (за професійним спрямуванням) Екологічна безпека Екологічна політика Екологічна стандартизація, сертифікація та метрологія Екологічний менеджмент та аудит Економіка природокористування Екосистеми малих річок України Загальна екологія та неоекологія Заповідна справа Інноваційне підприємництво та управління стартап проєктами Метеорологія та кліматологія Моделювання та прогнозування стану довкілля Моніторинг довкілля Основи збалансованого природокористування Основи охорони праці Регіональна економіка Стратегія сталого розвитку Техноекологія Управління та поводження з відходами Урбоекологія Хімія з основами біогеохімії
Потрібна консультація або є запитання? Маєте пропозиції з вдосканалення освітньої програми? Заповніть форму та ми обов'язково розглянемо її та зв'яжемось з Вами