Кафедра практичної психології

Контакти
Адреса кафедри: вул. Преображенська, 6, Київ, 03037
[email protected]

Кафедра практичної психології була створена в 1995 році та є структурним підрозділом психолого-педагогічного факультету Маріупольського державного університету.

Науково-педагогічні працівники кафедри забезпечують підготовку за двома спеціальностями: 053 «Практична психологія» та 231 «Соціальна робота». Здобувачі вищої освіти можуть набувати знань, професійних вмінь та навичок за рівнем вищої освіти «Бакалавр» за спеціальностями 053 «Практична психологія» та 231 «Соціальна робота»; а також досягти другого (магістерського) рівня вищої освіти за освітньо-професійною програмою «Практична психологія» в галузі знань 05 «Соціальні та поведінкові науки». Майбутні практичні психологи отримують необхідні компетенції для роботи в кризових ситуаціях, знання у галузях психології травми та реабілітаційної психології, практичні навички роботи у повсякденних, особливих та екстремальних умовах, що сприятиме оптимізації діяльності фахівців ризиконебезпечних професій, відновленню психічного і соматичного здоров’я, психологічного благополуччя, втрачених внаслідок переживання надзвичайних подій. Освітня діяльність кафедри здійснюється як за денною, так і за заочною формами навчання.

Мета діяльності кафедри полягає у підготовці висококваліфікованих, конкурентоспроможних фахівців, готових до інноваційної професійної діяльності відповідно до європейських стандартів на основі принципів міжнародної мобільності, креативності, академічної доброчесності, які володіють фаховими компетентностями та технологіями в галузі практичної психології та соціальної роботи; усвідомлюють свою професійну значущість у системі суспільно-політичних та економічних відносин з урахуванням соціальних наслідків, робота з людьми та для людей, урахування принципів захисту та соціальних перетворень української громадськості.

Кафедра забезпечує:
· створення умов щодо здійснення ефективної навчальної, науково-дослідної та творчої діяльності здобувачів вищої освіти;
· вдосконалення навчальної та методичної бази дисциплін, викладання яких забезпечує кафедра.
· запровадження в практику викладацької діяльності науково доведених технологій та методик у галузі психології і соціальної роботи.
· підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників за рахунок їх участі у сертифікованих програмах міжнародного стажування та тренінгах;
· розвиток співпраці зі стейкхолдерами з метою врахування якісних параметрів підготовки майбутніх психологів та працівників соціальної соціальної відповідно до вимог ринку праці.

Освітні програми за якими кафедра веде підготовку
навчання та викладання
Зміст освітніх програм формується з урахуванням запиту та рекомендацій стейкхолдерів, які активно долучаються до викладання навчальних дисциплін. Навчальна діяльність кафедри ґрунтується на засадах студентоцентрованого підходу. Здобувачі кафедри практичної психології націлені на всебічну реалізацію власних інтелектуальних і творчих здібностей. Під час здійснення освітньої та наукової діяльності, викладачі кафедри ознайомлюють здобувачів з останніми дослідження в галузі психології та соціальної роботи.

До викладання на кафедрі долучаються провідні фахівці у сфері практичної психології та соціальної роботи. Удосконаленню практичних навичок здобувачів освіти спряє їхня практична підготовка, а також спільна залученість як здобувачів, так і викладачів до проєктів різного рівня.

На базі кафедри практичної психології функціонує психологічна лабораторія «Образ та якість життя особистості в процесі професійного становлення», керівниками якої є доцент кафедри практичної психології О.Б. Стуліка, старший викладач кафедри О.І. Ревякіна.

Лабораторія запровадила проведення психологічних тренінгів та вебінарів, на які запрошуються фахівці з практичної психології з різних галузей психологічної науки. Лише за минулий рік для здобувачів освіти було організовано вебінари з тем: «Професійні якості кризового психолога (що потрібно знати і вміти, як зберігати власний ресурс)», «Особливості роботи психолога з людьми поважного віку», «Невизначена втрата – актуальна проблема сьогодення України», «Кризове консультування: необхідні знання, професійні виклики та можливості», Майстер-клас зі спеціальної дитячої психології «Особливості розвитку сучасної дитини в епоху цифрових технологій», «Методи арт-терапіі на етапі посткризового відновлення» та багато інших заходів.

Випускники кафедри виявляють свою здатність ставати лідерами змін, набувають навичок критичного мислення, творчого самовдосконалення, розуміння специфіки роботи практичного психолога з різними групами клієнтів.
наукова діяльність
Традиційно результативною є наукова діяльність викладачів кафедри практичної психології. Провідною темою досліджень викладачів є комплексна тема кафедри «Психологічні аспекти проєктування власного майбутнього в умовах сучасності».

Працівники кафедри мають публікації у періодичних виданнях України, спільно з українськими та закордонними вченими здійснюють дослідження, які розміщуються та індексуються науковометричними базами Scopus, Web of Science, Core Collection та ін.

Результати наукової діяльності викладачів кафедри практичної психології знаходять відображення у наукових виданнях такого рівня, як: монографії, підручники, науково-методичні посібники. Результатом методичної роботи кафедри є розробки курсів лекцій, практикумів, хрестоматій тощо.

Спільні наукові доробки викладачів та здобувачів публікуються у виданнях різного рівня, зокрема, у щорічному університетському та факультетських збірниках МДУ.
міжнародне співробітництво
Викладачі кафедри долучаються до участі в заходах міжнародного рівня, організованих за сприяння зарубіжних партнерів: подають грантові заявки та проєктні пропозиції, долучаються до програм міжнародної академічної мобільності, проходять стажування в країнах Європи, зокрема: Responding to crisis, disasters and traumatic events (Saturday, 3rd of September 2022) This certificate is valued at 12 hours CPD earned by submitting evidence of learning on each presentation (О.Б. Стуліка); Jagiellonian University and Warsaw School of Economics (Poland). Participant of a study visit professional development training course within the framework of the project QUARSU/ Certificate Jagiellonian University and Warsaw School of Economics (Poland). Participant of a study visit professional development training course within the framework of the project QUARSU/ Certificate 06-10.03.2023 (Н.О. Никифоренко); Somatic Markers in Touch Therapies University of York, Complex Trauma University (О.Б. Стуліка); «Фандрейзинг та організація проектної діяльності в закладах освіти: європейський досвід» 2021. (Польща, Zustricz Foundation, 10A/26 Norimberska Str., Krakow, Republic of Poland) (І.С. Деснова).

Здобувачі кафедри практичної психології щороку долучаються до участі в програмах академічної мобільностів різних університетах країн Європи, зокрема: в університеті «University of Genoa» (Італія) та «University of Ostrava» (Чехія), які є партнерами нашого універстету.

Викладачі кафедри

Ірина Деснова
Ірина Деснова [email protected]

в.о. завідувача кафедри практичної психології, кандидат педагогічних наук, доцент

Академічні профілі
Володимир Шахов
Володимир Шахов [email protected]

професор кафедри практичної психології, доктор педагогічних наук, професор

Академічні профілі
Олена Блашкова
Олена Блашкова [email protected]

доцент кафедри практичної психології, кандидат педагогічних наук

Академічні профілі
Ольга Пучина
Ольга Пучина [email protected]

доцент кафедри практичної психології, кандидат психологічних наук

Академічні профілі
Владислав Шахов
Владислав Шахов [email protected]

доцент кафедри практичної психології, кандидат психологічних наук, доцент

Академічні профілі
Ольга Ребро
Ольга Ребро [email protected]

асистентка кафедри практичної психології, аспірантка

Академічні профілі

Навчальні дисципліни кафедри

обов'язкові дисципліни

Актуальні проблеми зайнятості населення Актуальні проблеми сучасної психології Арт-практики в соціальній роботі Вікова і педагогічна психологія Вікова психологія Вікова психологія Внутрішньо особистісний конфлікт Вступ до спеціальності Вступ до спеціальності з адаптаційним тренінгом Групова психотерапія та допомога в екстремальних ситуаціях Екологічна психологія Етнопсихологія Загальна психологія Історія психології Менеджмент в соціальній роботі Методи та організація соціальних досліджень Методологія та організація наукових досліджень Організація волонтерської діяльності Основи клінічної та патопсихології Основи наукових досліджень Основи психодіагностики та психоконсультації Основи психологічного консультування Педагогічна психологія Порівняльна психологія Практикум з психології Психологія девіантної поведінки Психологія дитяча Психологія життєдіяльності особистості Психологія життєдіяльності особистості Психологія життєдіяльності особистості Психологія життєдіяльності особистості (ОП «Польсько-українські філологічні студії») Психологія загальна Психологія масових явищ Психологія сім’ї та корекція сімейних відносин Психологія (суїцидальна поведінка) Психологія управління Психологія управління Психологія управління Робота психолога в організації Соціальна педагогіка Соціальна політика Соціальна психологія Соціальне консультування Соціально-психологічне проектування Технології соціальної роботи Технології соціальної роботи (вітчизняний та зарубіжний досвід) (курсова робота) Управління соціальними службами
Потрібна консультація або є запитання? Маєте пропозиції з вдосконалення освітньої програми? Заповніть форму та ми обовʼязково розглянемо її та звʼяжемось з Вами