Кафедра філософії та соціології
Кафедра філософії та соціології являє собою потужну команду висококваліфікованих теоретиків і практиків із досвідом роботи в дослідницьких компаніях, секторі державного управління, освітніх і наукових установах.
Ми готуємо фахівців, які здатні оцінити ситуацію та побачити взаємозв’язки у всіх сферах суспільного життя, виробити прогноз щодо подальшого розвитку найрізноманітніших суспільних процесів. Соціологія – це той інструмент, який допомагає владі почути голос суспільства, і наші випускники вміють ефективно ним користуватися.
Кафедра зосереджена на розвитку професійних навичок здобувачів вищої освіти. З цією метою студенти, починаючи вже з молодших курсів, залучаються до проведення прикладних соціологічних досліджень на базі Лабораторії соціологічних досліджень МДУ та партнерів кафедри. Велика увага приділяється науковій і соціальній складовим підготовки майбутніх фахівців через їх участь у наукових конференціях, круглих столах, майстер-класах, громадських та волонтерських проєктах, які створюють не лише умови для самовдосконалення, але й дають змогу розширювати коло корисних професійних знайомств.
На кафедрі також здійснюється підготовка за другим (магістерським) рівнем вищої освіти спеціальності 054 Соціологія за освітньою програмою «Врегулювання конфліктів та медіація».
Викладання на спеціальності здійснюють висококваліфіковані викладачі, які мають високий теоретичний рівень та практичний досвід проведення прикладних соціологічних досліджень. Професорсько-викладацький склад кафедри має високий рівень педагогічної майстерності, яку постійно підвищує в рамках курсів підвищення кваліфікації, міжнародних стажувань, майстер-класів, науково-методичних семінарів тощо. Викладання ведеться з залученням провідних інтерактивних методів навчання, у тому числі з залученням мультимедійного забезпечення, використання засобів графічної візуалізації, створення інтерактивних матеріалів.
Навчальний процес забезпечено необхідною навчально-методичною літературою, у тому числі власними розробками викладачів кафедри.
Наявність на факультеті функціонуючої Лабораторії соціологічних досліджень дає змогу здобувачам вищої освіти з першого курсу знайомитися з прикладними аспектами роботи соціолога та здобувати свій перший досвід у проведенні соціологічних досліджень під керівництвом досвідчених соціологів-практиків.
Відповідно до вимог студентоцентрованого навчання, студенти-соціологи мають можливість самостійно формувати власну освітню траєкторію.
Комплексні наукові теми кафедри:
2011-2015 рр. - «Моделі соціокультурних практик населення українського Приазов’я» (номер державної реєстрації в УкрІНТЕІ № 0105U008911).
2016-2019 рр. - «Філософська аналітика індивідуального й соціального буття людини: проблеми та рішення» (номер державної реєстрації в УкрІНТЕІ № 0116U000053).
2021- 2024 рр. – «Сучасні аспекти соціокультурної трансформації українського суспільства» (номер державної реєстрації в УкрІНТЕІ №0120U105365).
Починаючи з 2019 р., на базі кафедри проводиться щорічна Всеукраїнська науково-практична конференція «Міжкультурна комунікація і глобалізаційні процеси у соціологічному вимірі».
Викладачі кафедри беруть участь у проведенні практичних соціологічних досліджень: «Стратегія розвитку Маріуполя до 2021 року» (2018), «Виявлення рівня культури населення Маріуполя» (2019), «Ставлення населення регіону до поліції» (2020), «Цифровий кампус» університету в умовах військового стану: викликаи та перспективи (кейс Маріупольського державного університету) (2023), «Вимушена міграція в умовах російсько-української війни: масштаби, виклики, управління» (кейс Маріупольського державного університету) (2023) тощо.
На базі кафедри філософії та соціології функціонує студентське наукове товариство «Соціологічний коворкінг» під керівництвом професора Яни Зоськи та доцента Тетяни Іванець. Серед його пріоритетних напрямків діяльності є наступні: сприяння активному залученню студентської молоді до проведення досліджень та моніторингу соціальних процесів у регіоні; оволодіння здобувачами вищої освіти сучасними методиками та навичками розробки та проведення соціальних досліджень та проєктів; формування інтересу до наукової роботи у сфері соціології серед студентства. Стати членом наукового товариства можна заповнивши онлайн-форму за посиланням.
Міжнародний проєкт Британської Ради «Активні громадяни» (01-06 листопада 2022)
Міжнародний проєкт «Płynność sytuacji rodzinnej uchodźczyń wojennych z Ukrainy” (IDUB „Ukraina” PSP 501-D134-20-6004310)» (01.08.2022 – 31.01.2023)
Спільний міжнародний проєкт Портсмутського університету (Портсмут, Великобританія) та Національного університету «Одеська політехніка» (Одеса, Україна) «Страждання в надії на майбутнє»: статус вразливих жінок і дітей в Україні та визначення постконфліктних рішень для підтримки їх реінтеграції та ресоціалізації (2023)
Зарубіжне стажування «Освіта та наука без меж» (2019), Університет ім. Марії Кюрі-Склодовської м. Люблін (Польща)
Зарубіжне стажування «Розвиток соціології у Європейському освітньому просторі» (01.08.2020 – 25.08.2020), Вища школа міжнародних відносин та суспільної комунікації в м. Хелм (Польща)
Зарубіжне стажування «Нові та інноваційні методики викладання» (2022), Краківський економічний університет, м. Краків (Польща)
Зарубіжне стажування «Балтійський досвід у сфері суспільної науки та освіти» (03.07.2023 – 13.08.2023), Вища школа менеджменту інформаційних систем, м. Рига, (Латвійська Республіка)