«За сильними інтернаціоналізованими університетами майбутнє»: досвід МДУ пролунав на Всесвітньому конгресі
Шукати відповіді на питання, що хвилюють, – прагнення у необхідності до позитивних змін у сучасній українській освіті.
З 21 по 25 липня у Великій Британії проходив Всесвітній конгрес Міжнародної ради центральних та східноєвропейських досліджень. Цьогорічною темою стала «Перемога за трансформацію: глобальне партнерство та реконструкція України».
Конгрес об'єднав лідерів і політиків з України та Великої Британії для важливого обговорення – як партнерства між університетами сприяють стійкості, реформам та оновленню української вищої освіти. Для участі в міжнародних заходах до Лондона вирушили заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький, радниця-уповноважена Президента України з питань Фонду Президента України з підтримки освіти, науки та спорту Ольга Будник і ректор Маріупольського державного університету Микола Трофименко.
Перша панель круглого столу була присвячена британо-українській ініціативі Twinning, яка стала яскравим прикладом становлення стійкого стратегічного партнерства з початкового акту солідарності. Про інституційний розвиток, інтернаціоналізацію та відбудову повоєнної України разом з українською делегацією говорили засновник і керівник Cormack Consultancy Group Чарльз Кормак і ректорка Університету Сент-Ендрюс Саллі Мапстоун.
Очільник незламного вишу поділився досвідом МДУ, спільнота якого вже понад три роки зміцнює та розвиває партнерські зв'язки зі спільнотою Університету Халла. Ініціатива Twinning також дала змогу долучитися до важливої місії – популяризувати вивчення англійської мови серед українців, реалізуючи проєкт English4Ukraine.
Під час другої панелі учасники дискутували щодо стратегічних аспектів інтернаціоналізації, реформ вищої освіти, ролей університетів у відновленні та розвитку України. Змістовними питаннями стали зміна пріоритетів освіти через повномасштабну війну, підтримка країн світу академічної та інституційної стійкості українських вишів, політика забезпечення довгострокових відносин.
Війна кардинально змінила пріоритети української вищої освіти. Міжнародна участь та інтеграція перестали бути лише бажаними, сьогодні вони є життєво необхідними для розвитку й збереження університетів. Співпраця з іноземними партнерами допомагає не лише долати кризу, а й формувати бачення повоєнної відбудови. За сильними інтернаціоналізованими українськими університетами майбутнє, вони обов'язково стануть важливим фактором Перемоги та відбудови України,
– ректор МДУ Микола Трофименко.
Українські університети сьогодні вже не просто освітні установи – це інтелектуальні й соціальні центри країни. Вони формують людей, ідеї та партнерства, необхідні для успішної реконструкції країни на засадах сталого розвитку, інновацій та європейських цінностей. Заклади освіти надають всебічну допомогу, реалізують різноманітні освітні програми для громад, підтримують їхній розвиток та інтеграцію. В сучасності це здебільшого й означає – бути прогромадським, таким, яким є Маріупольський університет.