Освітня програма «Дошкільна освіта. Інклюзія»
Освіта має великий вплив на майбутнє суспільства та вимагає високого рівня соціальної відповідальності. Освітня програма розроблена з метою підготовки кваліфікованих фахівців – організаторів дошкільної освіти і керівників закладів дошкільної освіти, готових до забезпечення всебічного розвитку дітей та постійного підвищення якості дошкілля.
Пам'ятайте, що саме вам створювати умови для гармонійного розвитку маленьких особистостей. Приймайте цей виклик, вступайте, навчайтесь, здійснюйте мрії та робіть майбутнє наших дітей щасливішим!
Під час підготовки фахівців велику увагу приділено організації інклюзивної дошкільної освіти, доступної для всіх дітей, з повагою до їх інакшості та різноманітності.
Ви отримаєте фундаментальні знання щодо законодавства у сфері дошкільної освіти та управління дошкільними закладами, вивчатимете найкращі управлінські та педагогічні практики, розвиватимете власні лідерські та адміністративні навички.
Спеціальність 012 «Дошкільна освіта»
Освітня програма «Дошкільна освіта. Інклюзія»
Ціль навчання: підготовка фахівців, здатних розв’язувати складні завдання дошкільної освіти, що потребують досліджень та/або інновацій.
Теоретичний зміст предметної області: дошкільна освіта, підготовка майбутніх фахівців до професійної діяльності, освітні технології навчання дошкільників, управління закладом дошкільної освіти, моніторинг якості дошкільної освіти.
Методи, методики та технології: теоретичні, емпіричні методи, методи індивідуалізації навчання та інтегрованого навчання, ІT-технології, особистісно-орієнтована технологія, технології відкритого навчання, інформаційно-комунікаційні технології, технологія співробітництва.
Інструменти та обладнання: мультимедійне обладнання, інтерактивна дошка, онлайн інструменти інтерактивного навчання.
- в інтеграції основ управлінської культури директора ЗДО з технологічними аспектами організації методичної роботи у дошкільному закладі (у т.ч. — з інклюзією) та організації вищої освіти фахівців з дошкільної освіти.
Здобувачі вищої освіти проходять п'ять видів практики, спрямованої на: формування практичних навичок педагогічної діяльності в інклюзивних групах ЗДО; організації адміністративної, господарчої, методичної, моніторингової роботи на рівні директора/методиста закладу дошкільної освіти та методиста-консультанта ЦПРПП, спеціаліста з дошкільної освіти органу управління освітою територіальної громади (ТГ); викладацької діяльності в закладах вищої освіти з підготовки фахівців для системи дошкільної освіти та переддипломної науково-дослідної діяльності у закладах дошкільної освіти.
При розробці освітньої програми враховано потреби регіону та країни в цілому (особливо в нинішньому воєнному та подальшому повоєнному стані) у фахівцях з інклюзивної дошкільної освіти — асистентах вихователя, вихователях інклюзивних груп, вихователях-методистах та керівниках ЗДО (у т.ч., з інклюзією), здатних організовувати відповідну роботу з дітьми.
Освітня програма передбачає поглиблену іншомовну підготовку. При розробці освітньо-професійної програми та формуванні її освітніх компонентів враховано досвід провідних вітчизняних та зарубіжних закладів вищої освіти щодо реалізації програм дошкільної освіти, орієнтованих на європейські цінності.
ОПП «Дошкільна освіта. Інклюзія» відрізняється від подібних програм інших закладів вищої освіти України тим, що готує фахівця широкого профілю: від асистента вихователя, вихователя до вихователя-методиста і керівника будь-якої форми організації дошкільної освіти, у т.ч. з інклюзією (інституційної (державних, приватних, комунальних, корпоративних дошкільних закладів різних типів) або індивідуальної (гувернер, сімейний педагог, педагогічний патронаж) — до консультанта ЦПРПП та спеціаліста органу управління освіти ТГ.
Керівник (директор) закладу дошкільної освіти, код КП – 1210.1
Завідувач дитячого садка (дитячих ясел, ясел-садка), код КП – 21879
Менеджер (управитель) систем якості (012 Дошкільна освіта), код КП –1493
Вихователь закладу дошкільної освіти, код КП – 233
Гувернер, код КП – 5131
Вихователь-методист, код КП – 2351.2
Методист дошкільної освіти, код КП – 2332
Інспектор з дошкільного виховання, код КП – 2352 (22568)
Інспектор-методист, код КП – 2352 (22568)
Викладач закладу фахової передвищої освіти, код КП – 2320
Асистент, код КП – 2310.2 (20199)
Викладач закладів вищої освіти, код КП – 2310.2
Згідно з International Standard Classification of Occupation 2008 (ISCO-08), магістр може обіймати такі посади:
1341 Child Care Services Managers
1345 Education Managers
2351 Education Methods Specialists
Теоретичні, емпіричні методи, методи індивідуалізації навчання та інтегрованого навчання, ІT-технології, особистісно-орієнтовані технології, технології відкритого навчання, інформаційно-комунікаційні технології, технології співробітництва, самонавчання, змішаного та перевернутого навчання.
Теоретичне навчання здійснюється на основі поєднання лекційних та семінарських (практичних) занять, контактних консультацій з викладачами або з науковим керівником — із самостійною роботою здобувачів освіти. Практична підготовка передбачає проходження п'яти видів виробничої практики.
Проміжний, поточний контроль здійснюється у формі поточного усного або письмового опитування, модульного тестового контролю, тестування, виконання модульних контрольних робіт; підготовки есе, презентацій, реферативних досліджень, творчих практичних завдань; захисту проєктів, тематичних досліджень, звітів; розробки портфоліо або кейс-стаді; само- та взаєморефлексії тощо.
Формами підсумкового контролю є усні та письмові екзамени, заліки, а також диференційовані заліки щодо оцінювання якості виконання та захисту курсових робіт і звітів з практики.
Підсумкова атестація здійснюється у формі публічного захисту випускної кваліфікаційної роботи як результату самостійного наукового дослідження магістранта з експериментальною складовою.
КЗ-2. Здатність генерувати нові ідеї (креативність).
КЗ-3. Здатність проведення досліджень на відповідному рівні.
КЗ-4. Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу.
КЗ-5. Здатність працювати в команді.
КЗ-6. Цінування та повага різноманітності та мультикультурності.
КЗ-7. Здатність вільно спілкуватися (усно і письмово) державною мовою та іноземною — при обговоренні професійних питань у сфері дошкільної та інклюзивної освіти.
КЗ-8. Здатність до впевненого і критичного використання цифрових технологій і ресурсів, цифрового освітнього середовища у професійній діяльності, повсякденному житті, комунікації.
КЗ-9. Здатність до виявлення ініціативи та підприємливості в умовах ринкової економіки.
КС-2. Здатність здійснювати методичний супровід освітньої діяльності закладу дошкільної освіти.
КС-3. Здатність до психолого-педагогічного керівництва особистісним розвитком дітей раннього і дошкільного віку, зокрема, дітей з особливими освітніми потребами.
КС-4. Готовність до організації фінансово-господарської діяльності закладів дошкільної освіти.
КС-5. Здатність створювати та впроваджувати в практику наукові розробки, спрямовані на підвищення якості освітньої діяльності та освітнього середовища в системі дошкільної, зокрема, інклюзивної освіти.
КС-6. Здатність здійснювати просвітницьку діяльність з метою підвищення психолого-педагогічної компетентності вихователів, батьків, громадськості. КС-7. Здатність до організації співпраці закладу дошкільної освіти з різними соціальними інституціями, категоріями фахівців, до партнерства з батьками. КС-8. Здатність здійснювати нормативно-правове регулювання діяльності закладу дошкільної освіти, керуючись законодавчими документами та основами професійної етики.
КС-9. Здатність до самоосвіти, самовдосконалення, самореалізації в професійній діяльності та до конкурентної спроможності на ринку праці.
КС-10. Здатність до організації процесу розвитку, навчання, виховання й соціалізації дітей з ООП відповідно до нормативно-правових вимог; до створення умов для ефективного функціонування команди психолого-педагогічного супроводу щодо забезпечення реалізації індивідуальних освітніх програм дітей з ООП.
КС-11. Здатність до проєктування та аналізу ефективності організації здорового, безпечного, розвивального, інклюзивного освітнього простору ЗДО з урахуванням вікових особливостей, психічного розвитку та потреб здобувачів освіти, на засадах принципів універсального дизайну та розумного пристосування.
КС-12. Здатність до участі в роботі кафедри закладу вищої освіти щодо здійснення викладання, консультативної підтримки та об’єктивного оцінювання результатів навчання студентів, організації освітніх заходів.
РН-2. Впроваджувати інформаційні та комунікаційні технології і генерувати нові ідеї в організації освітнього процесу закладів дошкільної освіти різного типу.
РН-3. Встановлювати взаємодію з різними соціальними інституціями, категоріями фахівців та батьками з метою забезпечення якості дошкільної освіти, реалізації дослідницьких та інноваційних проєктів.
РН-4. Аналізувати й порівнювати результати педагогічного впливу на індивідуальний розвиток дитини дошкільного віку в різних видах діяльності.
РН-5. Організовувати методичний супровід освітньої діяльності в мультикультурному та інклюзивному середовищі закладу дошкільної освіти для формування в дітей толерантного ставлення до інакшості, поваги до різних національностей та здатності до взаємодії.
РН-6. Здійснювати психолого-педагогічне керівництво індивідуальним розвитком особистості дитини.
РН-7. Знати і використовувати в практичній діяльності законодавчу базу дошкільної освіти.
РН-8. Виявляти та відтворювати в практичній діяльності вихователя закладу дошкільної освіти передовий педагогічний досвід та результати досліджень.
РН-9. Застосовувати в професійній діяльності сучасні дидактичні та методичні засади викладання психолого-педагогічних дисциплін і обирати відповідні технології та методики.
РН-10. Володіти уміннями й навичками аналізу, прогнозування, планування, організації освітнього процесу в закладі дошкільної освіти з урахуванням принципів дитиноцентризму, здоров’язбереження, інклюзії, розвивального навчання, особистісно-орієнтованого підходу, суб’єкт-суб’єктної взаємодії.
РН-11. Організовувати харчування, медичне обслуговування, оздоровлення дітей.
РН-12. Уміти планувати та координувати фінансово-господарську діяльність закладів дошкільної освіти.
РН-13. Знати сучасні теоретичні основи інклюзивної освіти, застосовувати їх для організації дошкільної освіти дітей з особливими освітніми потребами.
РН-14. Організовувати створення здоров’язбережувального, безпечного, розвивального, інклюзивного освітнього простору, вільного від насильства та булінгу.
РН-15. Володіти вміннями викладання та оцінювання студентів у закладах вищої освіти з підготовки фахівців для системи дошкільної освіти.
Обов'язкові дисципліни
Студенти що навчаються за освітньою програмою «Дошкільна освіта. Інклюзія» під час навчання мають можливість самостійно обрати 25% навчальних дисциплін з каталогу вибіркових дисциплін