На шляху до євроінтеграції: в МДУ обговорили ратифікацію Римського статуту
Маріупольський державний університет – центр для важливих суспільних діалогів. Цього разу провідною темою для об’єднання гостей у стінах незламного стали реформи кримінального законодавства.
7 листопада на базі МДУ відбувся круглий стіл «Нові можливості та перспективи щодо притягнення до відповідальності представників рф після ратифікації Україною Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього». Напередодні його проведення очільники Інституту Служби безпеки України Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого й Маріупольського університету закріпили співпрацю на папері для об'єднання зусиль в освітньо-науковій сфері.
Відкрив захід начальник Інституту СБУ НЮУ імені Ярослава Мудрого, полковник Олександр Червяков. Він привітав присутніх і підкреслив важливість обговорення головної теми події у науковому та практичному контекстах. Своєю чергою ректор МДУ, професор Микола Трофименко наголосив на виключній актуальності питання у воєнний час і побажав плідної роботи.
Я хочу навзаєм подякувати колегам із Національного юридичного університету за таку ініціативу і я вважаю глибоко символічним, що така дискусія проходить саме у Маріупольському університеті. Ми себе називаємо амбасадорами Маріуполя в Україні та світі, зокрема документуючи злочини проти людяності, які вчиняла держава-агресор у нашому рідному місті.
Зміна правил, яка виникає через ратифікацію Римського статуту, це обов’язкова умова європейської інтеграції України – цивілізованої країни. Тому нам потрібні цивілізовані шляхи, щоб притягти до відповідальності всіх, хто коїв злочини,
– ректор МДУ Микола Трофименко.
До вітальних слів також долучилися представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Донецькій та Луганській областях Дмитро Михальов, представник Головного слідчого управління СБУ Євген Русінов, голова правління громадської організації «Міжнародний центр української перемоги» Ганна Гопко.
У своєму виступі директор Департаменту міжнародного співробітництва та представництва Міністерства юстиції Захар Тропін окреслив ключові зміни первинного етапу реформи кримінального законодавства. Після учасники круглого столу, серед яких державотворці, освітяни й члени громадських об’єднань, розпочали обговорення за темою на панельних дискусіях. Вони стосувалися перспектив, що відкриваються в Україні після ратифікації Римського статуту, можливостей притягнення злочинців до покарання та співпраці з міжнародним кримінальним судом.
Викладачі Маріупольського університету також взяли активну участь у діалозі. Так доцентка кафедри права Анна Політова представила доповідь про механізми покарання за міжнародні злочини в розрізі досвіду інших країн.
Наприкінці зустрічі присутні підсумували обговорені питання та погодилися, що ратифікація Статуту стане важливим кроком на шляху європейської інтеграції та дасть змогу посилити правову систему України, наближаючи її до міжнародних стандартів.