Маріупольський університет плекатиме лідерів Донеччини
Попри переміщення Маріупольський державний університет залишається з Донеччиною. Він став не тільки центром об’єднання закладів освіти й громад області для збереження ідентичності, а й охоче підтримує ініціативи, що вже сьогодні формують майбутнє рідного краю.
5 травня у фронт-офісі вишу стартувала пілотна програма «Лідерство заради відновлення Донеччини». Навчання для молоді, що стане рушійною силою змін, ініціювала Донецька обласна державна адміністрація. Як прогромадський заклад освіти з досвідом підготовки лідерів, Маріупольський університет успішно пройшов конкурсний відбір і тепер опікуватиметься становленням творців регіону.
До програми долучилися 20 амбітних хлопців і дівчат. Вони прагнуть бути корисними для рідної Донеччини не тільки після Перемоги, а вже зараз – боронять від окупантів, займаються волонтерством і громадською діяльністю. У перший день навчання їх прийшли привітати люди, які допомагають Україні розвиватися у багатьох важливих напрямах і не зі слів знають, що таке бути лідерами.
Першим до присутніх звернувся ректор МДУ Микола Трофименко. Він подякував очільнику області за підтримку, розуміння важливості збереження людей Донеччини та освіти Донеччини, а також за можливість бути долученими до реалізації унікальної програми, яка немає аналогів в Україні.
Наступним слово тримав очільник Міністерства освіти і науки України Оксен Лісовий. На початку своєї наснажливої промови міністр назвав Маріупольський університет «духовитим» – таким, що несе дух Донбасу, несе ідею та віру в інтелектуальне відродження всього краю. Він також підкреслив, що все чого досягла спільнота вишу – це про лідерство.
Багато університетів переміщені з територій Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей, але не так багато серед них мають оцей дух, який рве їх у бій, дає впевненість в тому, що ми не просто повернемо території, а відбудуємо врази краще, ніж було, побудуємо той світ, за який боремося сьогодні. Розуміти виклик майбутнього, його бачення, вміти вести діалог з опонентами, розвивати громаду – все це потребує певного рівня підготовленості, все це про вас і про програму лідерства,
– очільник МОН Оксен Лісовий.
Великою честю було вітати в оновлених стінах незламного вишу Послиню Європейського Союзу в Україні Катаріну Матернову. Завдяки допомозі ЄС Маріупольський університет зміг розбудуватися після релокації, створивши сучасний освітній простір для студентів і викладачів.
Лідерство, яке демонструє університет, попри руйнування, попри травму, стає справжнім центром громад. Саме це я бачу, заходячи в цей прекрасний корпус. Ми раді надавати велику допомогу закладам освіти України – від укриттів та програм Еразмус, до евакуації з особливо небезпечних територій і лінії фронту. Я дуже горда за наш внесок у реновацію Маріупольського університету. Така підтримка розвиває майбутнє,
– Послиня ЄС в Україні Катаріна Матернова.
Зі словами надії та підтримки до молоді звернувся голова Донецької облдержадміністрації, начальник обласної військової адміністрації Вадим Філашкін.
Донеччина завжди була попереду всіх, зараз вона форпост нашої країни. Ми робимо цей проєкт не тільки, щоб підготувати вас як фахівців, а робимо це для того, щоб у майбутньому ви стали керівниками органів влади, місцевого самоврядування, підприємств. Я дякую всім, хто долучився до цієї ініціативи, повірив у неї, зокрема міністру, який завжди підтримував Донеччину та її освіту, команді Маріупольського університету, яка надаватиме молоді якісні знання. Ми будемо робити все, щоб наша молодь була найкраща і після Перемоги почала розбудовувати рідну Донеччину,
– очільник ДонОДА Вадим Філашкін.
Прийшли привітати учасників програми й членкині Наглядової ради МДУ радниця-уповноважена Президента України з питань Фонду Президента України з підтримки освіти, науки та спорту Ольга Будник, а також радниця-уповноважена Президента України з питань безбар’єрності Тетяна Ломакіна. Вони поділилися своїми думками щодо того, хто такий сучасний лідер. Пані Ольга наголосила, що це людина з сильним духом, яка готова взяти на себе відповідальність більше за інших. «Вважайте себе обраними, тими, кого обрали для особливої місії в житті», – звернулася вона до молоді. Зі свого боку пані Тетяна зазначила, що лідер – це той, хто чує голоси людей, той, хто спрямовує свої дії на їхній запит. Сьогодні безбар'єрність стала новою українською цінністю, тому відновлювати Донеччину важливо на засадах доступності, розуміючи потреби людей, яких змінила війна.
Вітаючи присутніх, виконавчий директор Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Всеукраїнська асоціація громад» Іван Слободяник підкреслив, що лідерство – це про служіння. На прикладі очолюваної організації він розповів про підтримку громад під час повномасштабного вторгнення, зокрема надання їм необхідних ресурсів для підтримки діяльності.
Зі словами вдячності до присутніх звернулася обрана ректорка Університету Вітовта Великого Інета Дебашінскіне. Вона наголосила, що молоді люди воюють не лише за Україну, а й за весь світ, а Маріупольський університет – «приклад незламності та лідерства, Європа та європейські інституції вищої освіти повинні слідувати цьому». На останок свого виступу вона подякувала українцям за героїзм і підкреслила, що сонце України встає на Донбасі.
Під час відкриття програми висловитися мали змогу не тільки почесні гості, а й учасники. Військовослужбовці Юрій Згоннік та Олег Хайло виказали вдячність керівництву області за чудову нагоду навчитися нового, щоб після війни бути корисними людям. Знаючи бойовий досвід очільника МОН, вони звернулися до Оксена Лісового як до побратима, щоб вручити трофей із фронту – особисту річ окупанта, якого було ліквідовано в околицях міста Бахмут. Зі свого боку міністр побажав захисникам України більше таких трофеїв.
Програма «Лідерство заради відновлення Донеччини» спрямована надати знання та навички, необхідні лідеру в умовах війни та повоєнного відродження, серед них мистецтво дипломатії, англомовні компетентності, інструменти фандрейзингу та управління проєктами. Навчання передбачається як в освітньому просторі МДУ, так і в режимі онлайн. На учасників чекають мотивуючі лекції, інтерактивні тренінги, майстеркласи, зустрічі з лідерами громад, представниками влади, бізнесу, громадських організацій, посольств, європейських університетів.
За результатами програми молодь має розробити індивідуальні проєкти, які стосуватимуться соціально-економічного, екологічного, культурного, інформаційного розвитку громад, а також волонтерських і громадських ініціатив.