Захист як кастинг і дипломатія дослідника: доцент МДУ відвідав події в Латвії та Фінляндії
Робочі подорожі за кордон – гарна нагода ознайомитися з особливостями здобуття освіти в європейських університетах і презентувати власні академічні напрацювання, які тісно пов’язані із сьогоденням рідної країни. Настільки змістовною стала поїздка доцента кафедри політології та міжнародних відносин Маріупольського державного університету Сергія Пахоменка.
На початку червня викладач здійснив візит до Латвійського університету в Ризі. Протягом року в дистанційному форматі він читав лекції студентам цього столичного закладу освіти з короткостроковою можливістю проводити пари очно. Цього разу відвідини дали змогу не тільки провести заняття з курсу «Інформаційні війни» та семінар з історії України, а й бути присутнім на захисті бакалаврських робіт здобувачів спеціальності «Журналістика та соціальні комунікації».
На відміну від українських вишів у Латвії захист – це як своєрідний кастинг, де роботодавці можуть підшукати собі працівників, а випускники – знайти першу роботу.
Процедура захисту і вимоги до бакалаврських робіт в цілому ж такі самі як і в Україні, але є декілька відмінностей. По-перше, бакалаврат тут – три роки, а не чотири. Тобто вже після третього курсу в разі успішного виконання всіх завдань студенти отримують диплом бакалавра. Потім два роки магістратури. По-друге, серед членів комісії на захисті обов’язково є потенційні роботодавці. Як правило, не з академічного кола, а практики, які приглядають собі потенційних робітників. Такий собі кастинг. На захистах, де я побував, були журналісти і редактори провідних латвійських медіа,
– доцент МДУ Сергій Пахоменко.
Деякі студенти ще під час навчання йдуть у бажану сферу. Серед них – Анжеліка Літвіновича, слухачка лекцій доцента МДУ, яка вже працює журналісткою в провідних медіа країни. Вона також громадська активістка – на одному з проукраїнських мітингів у лютому 2024 року говорила про Маріуполь, Маріупольський університет і зачитувала присутнім звернення від незламних освітян і студентів.
Наступну подорож Сергій Пахоменко здійснив до Фінляндії для участі в конференції «Пам'ять, війна та соціальна згуртованість: об'єднання й розкол», організованої Університетом Східної Фінляндії. Подія зібрала авторитетних дослідників історичної пам’яті з різних країн, а головними спікерами були відомий український історик Георгій Касьянов та американський культуролог, професор Центрально-Європейського університету у Відні Олександр Еткінд.
Свою доповідь доцент МДУ присвятив деколонізації, «захисному» націоналізму та контрпропаганді як відповідям України на російські історичні наративи.
Якщо ти презентуєш контроверсійну тему нашого сьогодення для іноземної аудиторії, у тебе нелегке завдання – намагатися зберігати критичність та об’єктивність, а в українській деколонізації й контрпропаганді є що критикувати, і водночас не нашкодити іміджу країни. Тобто треба бути обережним і тримати баланс між академічною об’єктивністю і політичною кон’юнктурою. Треба бути не тільки дослідником, але і дипломатом, адже специфіка воєнного часу відбивається на всьому,
– доцент МДУ Сергій Пахоменко.
Робоча подорож Сергія Пахоменка завершилася на фестивалі дискусій Lampa у латвійському місті Цесіс, який є головною інтелектуальною подією року в країні. Протягом двох днів просто неба у парку біля старовинного замку відбувалися дискусії, лекції, майстеркласи. Особливо захопливою для доцента МДУ стала так звана «Прожарка політиків» – латвійським посадовцям та лідерам політичних партій потрібно було гідно протистояти жартам коміків і каверзним запитанням.
Останні новини:


